Již v polovině června chce takzvaná Bezděkova komise představit výsledky svého jednání o jedné ze čtyřech variant důchodové reformy. Ministr financí Eduard Janota ale uvedl, že reálná je pouze jedna varianta.
Podle ní by se se stávajícími odvody na veřejný důchodový systém nijak nehýbalo, stát by ale zavedl nové podmínky pro penzijní připojištění. Pokud by si tak lidé spořili minimálně tři procenta svých příjmů, stát by jim k nim další tři procenta přidal.
Podle nejmenovaného zdroje deníku Právo ale hrozí, že se členové komise a Janota na výstupu neshodnou. "Těžko se shodneme na jednom stanovisku. Nejsilnější je zatím podpora varianty, o které mluvil ministr Janota, a povinného opt-outu," sdělil.
Hlavní je konsenzus
Opt-out je varianta, kdy by došlo k oslabení průběžného důchodového systému vyvedením části jeho příjmů do penzijních fonců a následnímu snížení důchodů placených z průběžného systému. Tuto možnost propagovala zejména někdejší Topolánkova vláda, současný lídr ODS Petr Nečas na ní ale již nelpí.
"Máme připraveno víc variant. Nechceme, aby se z důchodové reformy stala politická rvačka," sdělil Nečas Právu. A po politické shodě volají i sociální demokraté. "Budeme hledat co nejširší podporu, aby změny byly trvané, alespoň na tři čtyři volební období," uvedl pro deník místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.
Více: Odchod do důchodu v 65 letech nebude stačit, varuje Bezděk
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas