Bezděk: Vedle státního pilíře důchodů je třeba posílit „spořící“ nohu

26.05.2010 12:59 | Zprávy

Už jen pár týdnů existence má před sebou komise, která měla za úkol vypracovat pro budoucí vládu vodítko pro reformu penzí. Pro Lidové noviny se o závěry podělil její předseda Bezděk.

Bezděk: Vedle státního pilíře důchodů je třeba posílit „spořící“ nohu

Žádná z význačných politických stran si dnes už nemůže dovolit vynechat ve svém programu řešení důchodového systému. Budoucí vládě bude jako návod sloužit materiál, který vypracovala komise v čele s předsedou Vladimírem Bezděkem. „Závěrečná zpráva bude v provedení 2+20. Tedy dvě strany exekutivního shrnutí a maximálně dvacet stran hlavního textu s klíčovými grafy," říká uznávaný expert na problematiku důchodů.

Studie bude obsahovat jednak doporučení pro vládu v rámci dosavadního průběžného systému financování důchodů a pak také dvě varianty, jak vybudovat individuální spořící „nohu" v rámci důchodového zabezpečení. „Problém stávajícího systému důchodů v Česku totiž je, že dnešní penzisté získávají asi 95 procent příjmu od státu. Pouhých pět procent tvoří jiné příjmy, a to je strašně málo," konstatuje Bezděk.

Bude potřeba zvětšit podíl individuálního spoření na penzi

Podle něj zůstane průběžný systém důchodů v Česku dominantní. Základním cílem reformy je tento systém více diverzifikovat. „Tím myslím zvětšit podíl vlastního individuálního spoření na penzi - tedy té druhé nohy," vysvětluje Bezděk. Podle experta na penzijní systém by diverzifikace v našich podmínkách mohla znamenat posun z 95:5 na 80:20 či dokonce až 75:25.

Proto je třeba lidem otevřeně říci, že státní pilíř jim za nějakých dvacet třicet let nedá na penzi tak velké náhradové procento, jako dal generaci jejich rodičů. Na tuto skutečnost je třeba se připravit především individuálním spořením. „Navíc do budoucna nebude možné se vyhnout ani dalším parametrickým změnám podmínek k odchodu do důchodu. Minimální věk odchodu lidí do penze se ještě zvýší," upozorňuje Bezděk.

Právě teď existuje největší šance na prosazení reformy

Tím, že se zvýšilo povědomí o tom, že stávající systém je dlouhodobě neudržitelný, vzrostla také naděje, že se konečně přikročí k jeho reformě. „Dnes existuje největší šance na prosazení důchodové reformy za posledních deset let. Pokud k ní ale nedojde v následujícím volebním období, pak už budeme mít kvůli zhoršujícímu se demografickému vývoji obrovské problémy cokoliv změnit," varuje Bezděk s tím, že už bychom byli v budoucnosti odsouzeni jen k tomu hasit problémy.

Související:

O penzijní reformu se před volbami neválčí, může dojít k dohodě 

Reformu důchodů bude znovu řešit expertní skupina 

jih

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…