K překvapivému kroku sáhl prezident republiky Václav Klaus. Vetoval totiž novelu loterijního zákona, která měla od července obcím zajistit právo účasti na povolovacím řízení k provozování loterií a podobných her, nově i videoloterních terminálů. O novém zákonu tak rozhodne až nová Sněmovna, informuje iHNED.cz.
„Novela zásadním způsobem zužuje okruh příjemců finančních prostředků na veřejně prospěšné účely. Přijetím novely by ztratily možnost získat finanční granty školy, nemocnice, domovy důchodců a mládeže, divadla či muzea a handicapovaní spoluobčané, aniž by byl jakkoli vyřešen jiný zdroj jejich příjmů," uvádí mezi důvody veta prezident a dodává, že by došlo i ke znemožnění podpory dalsích obecně prospěšných projektů spojených s reprezentací Česka v zahraničí.
Stát by se novelou vystavil hrozbě arbitrážních sporů
Návrh dával obcím například právo rozhodovat pomocí vyhlášek o umístění loterií a heren na veřejně přístupných místech. Obsahuje i zákaz, aby loterijní firmy dávaly peníze neziskovým organizacím, které samy zřídily. Pokud obec povolí na svém území nějakou loterii, bude muset ve stanovené lhůtě informovat prostřednictvím úřední desky a internetu, na co použila peníze odvedené na veřejně prospěšný účel.
Výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek Marek Herman již dříve novelu označil za „právní paskvil". S tím se víceméně ztotožnil i Klaus. „Stát by byl vstoupením novely v platnost vystaven arbitrážním sporům kvůli zkrácení doby platnosti licencí dosavadním provozovatelům a hrozilo by nebezpečí významných finančních ztrát ze státního rozpočtu, neboť jde o nepřípustnou právní retroaktivitu, jež je v rozporu s principem právní jistoty zakotvené v Ústavě České republiky," uvedl dále ve svém zdůvodnění veta.
Zákonodárce obětoval návrh zjednodušené předvolební rétorice
Špatnou podobu podle prezidenta vyjádřila výhradami vláda i legislativní odbor Senátu PČR, a nebyl ani dodržen notifikační postup, který v této oblasti vyžaduje Evropská komise. „Je zjevné, že novela vykazuje závažné nedostatky, které zákonodárce v průběhu projednávání buď nedomyslel, anebo je obětoval zjednodušené předvolební rétorice, v níž se téma ´regulace hazardu´ ve své heslovité podobě stalo pro některé politické subjekty lákadlem slibujícím zisk snadných politických bodů," uzavírá Klaus.
Související:
Loterijní zákon vzbudil na Zlínsku vášně
ODS: Loterijní zákon a poděkování Topolánkovi
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih