"Deset tisíc korun za semestr, o kterých mluví vyjednavači, je pro začátek rozumný strop, ale není to strop trvalý," řekl pro server Aktuálně.cz Matějů, který spolupracuje s pravděpodobnou středopravicovou koalicí v povolebních vyjednáváních.
Nerad by ale svým výrokem vzbudil nějakou globální paniku. "Pokud se za pár let školné zvedne řekněme na dvacet tisíc, neznamená to, že všechny školy takové školné budou mít. Jednotlivé školy budou stanovovat výši školného podle toho, jak odhadují úspěšnost svých absolventů na trhu práce."
Bude potřeba pět miliard
Jen na nastartování takového systému padne pět miliard korun. Proto by TOP 09 ráda zavedla přímé školné, tedy placení školného při studiu. Ze státní kasy by se tak nemusely vydávat finance na nastartování projektu, protože by ho rozjeli sami studenti.
ODS a Věci veřejné by ale raději sociálně citlivější odložené školné, které je běžné v zemích západu. V tom případě je nutná zmíněná finanční injekce. "Rozumná vláda to udělá, je to klíčová investice, dlouhodobě je navíc systém rozpočtově neutrální," vysvětlil Matějů.
Nejprve půjčky, teprv pak školné
Matějů zároveň varuje, že je nejdůležitější zavést jako první systém finanční pomoci pro studenty, různé půjčky a granty.
"Velmi bych varoval před tím, zavádět školné bez systému finanční pomoci studentům. Ten může začít platit od roku 2012. Reálný odhad zavedení školného je tak rok 2013," upozornil.
Čtěte:
Další shoda ODS, TOP 09 a VV: chceme školné pro vysokoškoláky
Drábek: Školné? Kolem dvaceti tisíc, aby lidé studium nezneužívali
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par