„Poukazoval jsem na to, že v rozpočtu pro letošní rok bude výpadek 20 miliard kvůli nižšímu výběru sociálního pojištění . To už je ale vyřešeno. Avizoval jsem ale úspory z privatizačního účtu v řádu 12 až 14 miliard. V dané chvíli nevím, jestli to bude dodrženo, " zmínil Janota.
Podle něj to bude záležet i na tom, zda daně z příjmů právnických osob, které se budou platit k 30. červnu, dosáhnou takové položky, jak se počítalo. To bude Janota vědět až v červenci. „Ty ostatní příjmové položky se ale plní," poznamenal.
HDP 4,8 musíme v rozpočtu dodržet
Že příští vláda bude muset rozpočtová pravidla dodržovat, to odsouhlasil i Nečas jakožto budoucí premiér. „Ministr financí má mou plnou podporu. Otázka deficitu je klíčová a v žádném případě nesmí budoucí vláda dopustit, aby byl deficit pro rok 2011 vyšší, než 4,8 HDP. Bude to velmi náročný úkol," odsouhlasil Janotova slova lídr ODS. Pro rozpočet na příští rok to totiž znamená uspořit v rozpočtu 60 miliard korun.
Zároveň upozornil, že termíny pro přípravu rozpočtu budou muset být brány v potaz při koaličních vyjednáváních. Rozpočet musí být totiž připraven kvůli legislativnímu procesu nejpozději do poloviny července.
Zatím není jasné, zda návrh rozpočtu na příští rok bude schvalovat ještě vláda Jana Fischera nebo nová koaliční vláda. "Návrhy jsme připraveni předat další vládě a v krajním případě, v což nedoufám, bych je předložil ještě já," uvedl Janota. Nečas pak podotkl, že pokud nová vláda přijde později, tak bude pouze pasivním příjemcem celé řady čísel od Fischerovy vlády. A to by mělo být bráno v potaz při jednáních o vládě.
Lucemburk už je vysvětlen
Janota prý Nečasovi také osobně vysvětlil, že nehrozí, že by někdo z EU detailně sledoval či cupoval rozpočet Česka. „Panu místopředsedovi jsem vysvětlil, že v Lucemburku to provádět nebudou, musí to být doménou národní vlády," konstatoval ministr financí. Od Bruselu prý vzejdou jen nezávazná doporučení.
Nečas kritizoval ministra již ve středu
Janota již ve středu odmítl zprávy některých médií po jednání expertní skupiny EU v Lucemburku. Vzepřel se tím i kritice lídra ODS Petra Nečase.
"Ministr financí neměl žádný politický mandát, aby na zasedání ministrů financí v Lucemburku schválil předkládání rozpočtů a výhledu veřejných financí do Evropské komise dříve, než je schválí sněmovna," uvedl totiž ve středu Nečas.
Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy korun; loni rozpočet skončil v rekordním deficitu 192,4 miliardy korun.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb