Vesecká a spol. podle soudce Cepla šikanovali podřízené

15.06.2010 9:38 | Zprávy

Soudce Středočeského krajského soudu Vojtěch Cepl si myslí, že výroky Marie Benešové jsou nevhodné, neslušné a nepůsobí příliš profesionálně. Přesto Benešovou neodsoudil k tomu, aby se omluvila své nástupkyni Renátě Vesecké a spol.

Vesecká a spol. podle soudce Cepla šikanovali podřízené

Vojtěch Cepl v případu takzvané justiční mafie v pondělí rozhodl stejně, jako před dvěma lety. Tedy, že se někdeší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová nemusí omlouvat Renátě Vesecké a dalšími lidem působícím v justici. Jenže i tak novináře zajímalo, zda na něj nebyl činěn nějaký nátlak, aby v kauze přece jen rozhodl opačně, tedy ve prospěch žalujících.

„Na to bych radši neodpovídal," odvětil pak na tuto otázku deníku Lidové noviny.

 Proč ale vlastně žalobu všech, kromě náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka, jemuž jako jedinému se Benešová omluvit musí, zamítl?

Žalovaná má právo se takto vyjadřovat

„S ohledem na výsledek dokazování a na zjištěný skutkový základ jsem dospěl k závěru, že paní žalovaná (Marie Benešová) má právo se v rámci demokratického diskurzu vyjadřovat, hodnotit probíhající řízení - kauza Jiřího Čunka - jakož i vyjadřovat se k osobám, které jsou za to řízení zodpovědné," zmínil pak soudce.

Přesto si myslí, že Benešová se měla ve výrocích přece jen krotit. „Na tom trvám. Jeví se mi to být nevhodné. Jeví se mi to být mimo obvyklý styl slušného chování. Nepůsobí to příliš profesionálně, což ovšem nečiní žádný závěr z toho, jestli jsou dovolené, nebo nedovolené, a to je to, co tady řešíme," podotkl dále.

Kombinovaly se všechny body

Čím se ale podle něj Renáta Vesecká, její náměstek Karel Černovský, místopředseda nejvyššího soudu Pavel Kučera, a exministr spravedlnosti Pavel Němec podle něj dopustili?

„Byly zjištěny nedovolené intervence (třeba schůzky Vesecké, Kučery a Němce s Čunkovou dohledovou žalobkyní Zlatuší Andělovou), byla zjištěna profesní šikana (například odvolání šéfa olomouckých žalobců Iva Ištvána a jeho zástupce Igora Stříže, kteří nesouhlasili se způsobem vyšetřování) a bylo zjištěno zneužití delegace. (Odebrání případu Jiřího Čunka z Přerova a předání do Jihlavy žalobci Arifu Salichovovi). Zejména byla zjištěna kombinace těchto prostředků," dodal k tomu Cepl.

K výroku vrchního soudu se nemůže vyjadřovat

Doplnil, že případ asi půjde opětně před Vrchní soud. Ten mu v prvním případě případ vrátil. Jak nyní Cepl myslí, že vrchní soud s jeho novým rozsudkem naloží? „Nemyslím. Od toho nejsem, abych myslel," odvětil na to soudce.

Čtěte také:

Benešová se omlouvat nemusí. Vesecká a spol. prohráli

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

19:56 BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

Koaliční poslanci v prosinci pozměňovacím návrhem a bez projednání experty prosadili nový trestný či…