Středisko evropské politiky (EPC) se při hodnocení ekonomiky jednotlivých zemí soustřeďuje na šest oblastí. Pořadí sestavuje na základě analýzy rozpočtového deficitu, národního dluhu, ekonomického růstu, konkurenceschopnosti, státní správy a korupce a také nákladů na stárnutí populace.
Výsledkem zkoumání je index evropské ekonomické udržitelnosti, který poměřuje „hospodářské zdraví" zemí. Zatímco podle minulého indexu z roku 2007 patřila Česku sedmnáctá příčka, díky letošnímu indexu mu patří desátá příčka. Právě z této pozice kleslo o jedno místo Slovensko.
V jedné skupině s Británií, Francií a také Slovenskem
Hodnocení ovládly především severské země. Do kategorie zemí s nejvyšší udržitelností či zdravím ekonomiky podle zveřejněného indexu patří Švédsko, Dánsko, Estonsko a Finsko. Ve skupině s vysokým zdravím hospodářství následují Nizozemsko, Německo, Lucembursko a Rakousko.
Do středové skupiny zemí patří vedle Česka i Velká Británie, Slovensko, Polsko, Belgie, Bulharsko a Francie. Přitom ještě podle minulého indexu z roku 2007 spadala ČR do nižší kategorie „v ohrožení", kde jsou nyní třeba Maďarsko či Irsko.
Řecku hrozilo, že bude nejhorší ve všech oblastech
Z hodnocení vyšlo nejhůře hospodářství Portugalska, Řecka a Itálie. „Řecko nejen, že figuruje na dně, ale je i velmi blízko tomu být nejhorší zemí ve všech šesti oblastech indexu," píše se v prohlášení EPC. Podle hlavního ekonoma EPC Fabiana Zuleega závěry vyplývající z indexu jsou jasné. „Strukturální reforma je nezbytná v mnoha zemích, pokud se chceme vyhnout budoucí krizi," podotkl.
Související:
Česká ekonomika rostla rychle, stát dostane z EU o 6 miliard více
Česká ekonomika je z nejhoršího venku. Oživuje ale jen zvolna
Foto: cnb.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih