Poslední dobou se hodně mluví o ekologickém supertendru na likvidaci ekologických škod. V rozhovoru pro Lidové noviny Kalousek prohlásil, že se všechny tři strany shodly na jeho pokračování. Cílem je najít v otevřených obálkách nejvýhodnější nabídku pro Českou republiku.
Kdo supertendr vymyslel?
S myšlenkou supertendru přišla Topolánkova vláda. Ekonomičtí ministři hledali způsob, jak zakázky urychlit, protože převážná část případů už měla prošlý termín na dočištění.
„Premiér navrhl, jestli není možné k tomu přistoupit podobně jako k prodeji aktiv v České konsolidační agentury, tedy v jednom balíku," vysvětluje Kalousek. Prý nepředpokládal, že by to šlo tak jednoduše. Z toho poté vznikla myšlenka systému kvazikoncesionáře, který by zajistil financování a vybíral dodavatele.
Inspekce životního prostředí by na vše dohlížela. Poté, co by schválila vyčištěné území, by dostala firma zaplaceno. Členové vlády a experti ministerstva financí potom budou mít k dispozici všechny údaje a analýzu rizik v místnosti dataroom, kde budou shromážděny všechny informace.
„Čili předtím, než budou nabídky rozlepeny, budou mít všichni členové vlády jasnou informaci, v jakém rozmezí ty nabídky jsou zajímavé a má cenu se jimi zabývat," vyložil Kalousek fungování tendru.
Nedostanete ze mě žádné číslo
Neřekl, jakou cenu by považoval za správnou. Odmítl, že by zakázka stála 114 miliard, jak se objevilo v médiích. „Kromě ceny prací a služeb tu je i cena peněz. Kvazikoncesionář totiž do toho na začátku nasype dost svých peněz, které mu stát poměrně dlouho bude splácet. To všechno bude obsahem ceny. Dát proto dneska na stůl jedno číslo je strašně zavádějící," řekl o spekulacích.
„Říkám vám, že vůbec nevíme, jestli někoho vybereme," uzavřel.
Foto: Hans Štembera
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe