Co s nezvoleným politikem? Dát mu místo asistenta

20.06.2010 16:51 | Zprávy

Do Poslanecké sněmovny se vrací bývalí politici. Budou teď pracovat jako asistenti pro své kolegy. Mezi nimi je například bývalý sociálnědemokratický ministr zahraničí Jan Kavan, který bude pomáhat Jiřímu Krátkému z ČSSD.

Co s nezvoleným politikem? Dát mu místo asistenta

Informaci přinesl server Týden.cz, potvrdil mu to i poslanec Krátký. Jan Kavan spolupracoval s předsedou dolní komory Miroslavem Vlčkem z ČSSD. Vlček s ním a s dalšími dvěma lidmi ukončil spolupráci, když Kavan během návštěvy Blízkého východu setkal s představiteli militantního hnutí Hamas v pásmu Gazy.

I z dřívějška jsou známy případy odcházejících poslanců, kteří se nechali najmout jako asistenti. Po současných volbách se tak děje nejvíce u ČSSD.

„Budu pracovat pro kolegu Jana Látku jako jedna ze dvou asistentů. Jsem člověk, který dobře zná situaci ve sněmovně. Dovedu dělat to, co málokdo z nově přicházejících. To jsou návrhy zákonů a analýz právních norem, které přicházejí k projednávání," řekla serveru Týden.cz Marcela Mertinová.

Končící poslankyně za ČSSD komentovala svou novou práci: „Jestli je něco na mém příběhu zajímavého, tak to, že jsem skončila jako poměrně úspěšná poslankyně až na 23. místě kandidátky. To, že mě odsunuli na konec. To je zajímavé."

Kdo platí asistenty?

Poslanec má na své asistenty vyhrazeno 35 tisíc korun měsíčně. Může mít i větší počet asistentů, smlouvy s nimi podepisuje a vyplácí je sněmovna. Asistentkou se stane také poslankyně Ludmila Navrátilová, která bude pomáhat svému kolegovi Janu Chvojkovi. Ten jí ve volbách přeskočil v chrudimském okresu.

V olomouckém kraji bude Pavel Smetana asistovat úspěšnějšímu Pavlu Holíkovi. V ODS je v roli asistenta znám zatím jen Petr Bratský, který tuto práci bude vykonávat u starosty Prahy 6 Tomáše Chalupy.

Příbuzní jsou levnější

Nastupující poslanci si za asistenty berou i rodinné příslušníky. Například Zdeňka Horníková, úspěšná kandidátka ODS v Královéhradeckém kraji, zaměstnala svého manžela Jiřího Horníka. Tomáš Ulehla z ČSSD také najal svou manželku.

„Udělal jsem to ze dvou důvodů. Pět let mi kromě běžné agendy, včetně bezplatného tlumočení při jednáních se zástupci balkánských států, benefičních koncertů a podobně, pomáhá s charitativní a humanitární činností a také je patronkou nadačního fondu Kopretina," vysvětlil Ulehla. Prý by za 1500 korun nenašel nikoho jiného, kdo by mu byl 24 hodin denně k dispozici.

Čtěte také:
V Praze proběhla demonstrace za Palestinu. S kritikou Izraele vystoupil i Kavan

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

10:25 Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

Nová omezení by brzy mohla potkat řidiče v Praze. Během letoška se totiž bude vybírat varianta rekon…