V energetice všichni lžou, tvrdí vládní zmocněnec pro Temelín

23.06.2010 21:32 | Zprávy

Jadernou elektrárnu Temelín těžko někdo zrekonstruuje „na klíč“, všichni uchazeči mají problémy na svých současných projektech a nemusí tvrdit pravdu.

V energetice všichni lžou, tvrdí vládní zmocněnec pro Temelín

Energetika je velmi tvrdý byznys, všichni účastníci vlastně permanentně lžou o tom, jaké mají zdroje, či kolik jich dokážou vytěžit. Alespoň to v pořadu Česká televize Hydepark tvrdil Václav Bartuška, čerstvě jmenovaný vládní zmocněnec pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

BP lhala vlastně nepřetržitě

Svá slova Bartuška ukázal na příkladu havárie těžební plošiny v Mexickém zálivu, kdy její vlastník BP během prvního týdne po katastrofě nevydal ani jednu tiskovou zprávu, která by byla pravdivá.

V této souvislosti vysvětlil, že nelze očekávat bezproblémovou dostavbu Temelína, ač se všichni uchazeči o tento tender dušují, že vše zvládnou takzvaně „na klíč". O vybudování dalších bloků tohoto energetického kolosu se uchází americký Westinghouse, francouzská Areva a ruský Rosatom. Právě poslední jmenovaný uchazeč dělá Bartůškovi starosti.

Málo si hlídáme bezpečnostní otázku

Jak uvedl během pořadu, Česko naprosto unikátně vyhlásilo tender na dobudování svého strategického energetického zdroje, který je otevřený všem uchazečům.  Nicméně Bartůšek v tomto směru neplánuje žádné kroky. „Vláda si přeje, aby se účastnili všichni tři uchazeči a měli rovné podmínky," vysvětlil.

Bartuška také okomentoval situaci okolo těžebních limitů. Je prý důležité uhlí ležící pod severními Čechami a severní Moravou vnímat jako strategické zásoby, které je nutné zatím zachovat. Ovšem pokud by došlo k energetické krizi a masivnímu zdražení plynu a ropy, tak „limity zmizí, ani nebudete vědět jak", tvrdí zmocněnec Bartuška.

Evropa je slabá a pomalá

V závěru pořadu Václav Bartuška zkritizoval nejednotný přístup Evropy k diverzifikaci energetických zdrojů, moderní trendy zachytila daleko lépe například Čína, která má několik cest, kterými dováží zemní plyn a ropu. Oproti tomu Evropská unie nebyla schopna realizovat žádný z projektů, které by jí měly zajistit menší závislost na Rusku.

Bartuška diskusi uzavřel varováním, že jsme si zvykli na vysoký životní standard, ovšem odmítáme energií šetřit, nezateplujeme domy a nehledáme alternativní zdroje, což se nám může v budoucnu vymstít.


Čtěte více:
 

Do tendru na dostavbu Temelína vstoupí vládní zmocněnec

Jandák zaútočil na ČEZ: Jsou tam sobecké zájmy firmy, ne lidí


Screen: ct24.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…