„Poplatky vůbec nejsou středobodem změn, které je potřeba ve zdravotnictví udělat. Být to na mě, moc bych na poplatky nesahal, aby zbytečně nevzbudily vášně a neshodily jiné kroky," řekl Heger v Ranním interview Radiožurnálu.
Pokud by se však poplatky měly regulovat, do jejich struktury by chtěl zasáhnout jen minimálně a zvyšoval by jejich výši také minimálně.. „U praktiků by mohla zůstat úroveň taková, jaká je. Ale lidé by třeba nemuseli platit, když si je lékař pozve na kontrolu. Platilo by se za jedno onemocnění a ne za každou kontrolu. Platilo by se za jedno onemocnění, za nějaké období a ne za každou kontrolu.
Zvyšování by přišlo jen na pohotovostech
Na pohotovostech a u ambulantních specialistů bych zase klidně zvýšil poplatky, pokud tam jde pacient sám o své vůli. „Kdo nebude chtít platit, tak půjde k praktikovi a ten rozhodne, zda toho specialistu opravdu potřebuje," zmínil dále Heger.
Zdůraznil však, že ještě není potvrzeným kandidátem a navíce ještě nejsou určené mantinely pro poplatky. „Zatím je to tedy můj osobní názor," dodal.
Pokud se skutečně ministrem zdravotnictví stane, nechystá žádné kroky k tomu, aby i zbývající dva kraje s proplácením poplatků přestaly.
Do systému musí zasáhnout vnitro
„Tohle možná ani není úkolem pro ministra zdravotnictví. Ukázalo se, že tenhle postup nebyl podle zákona, takže tady by spíše mělo postupovat ministerstvo vnitra, které mají kraje v gesci," doplnil Heger.
Dnešní den totiž přináší změnu v regulačních poplatcích. Dalších sedm krajů přestává hradit poplatky ve svých nemocnicích.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb