Pehe: Oligarchický kapitál, demontáž sociálního státu

07.07.2010 8:08 | Zprávy

Na chystané zpružnění pracovního trhu, vyvedení miliard korun ze státních fondů do soukromého sektoru, ale také na absenci žen ve vládě se v Deníku Referendum zaměřuje politolog Pehe.

Pehe: Oligarchický kapitál, demontáž sociálního státu

Česká vládní koalice chystá zásadní změnu sociálního uspořádání země. Plánované radikální reformy jsou ale ospravedlňovány potřebou šetřit. „Když bývalý představitel podnikatelů Jaromír Drábek ve funkci novopečeného ministra práce a sociálních věcí mluví o potřebě zpružnit pracovní trh, omezit sociální dávky, nebo o důchodové reformě založené na částečné privatizaci penzijního systému, vyjadřuje přesně základní zájem oligarchického kapitálu: oslabit či demontovat sociální stát," píše politický komentátor Jiří Pehe.

Právě sociální stát je podle politologa institucí, která umožňuje lidem, aby s jistou důstojností vzdorovali úsilí globálního kapitálu učinit z nich pouhé námezdní „pracovní zdroje" anebo nezaměstnané bez dostatečně silné záchytné sítě společenské solidarity. „Ve skutečnosti jde nejen o to, aby jedny pracovní zdroje mohly být nahrazovány rychleji jinými, ale i o to, aby mohly být do soukromého sektoru ze státních fondů vyvedeny desítky miliard korun," pokračuje Pehe.

Zhodnocují se zisky uhlobarona, který dal koaličním stranám miliony

Podle něj by slogany, že například privatizace penzijního nebo zdravotnického sektoru je moderní, pružná či potřebná, neměly odvést pozornost od staré dobré otázky „komu to slouží?" Pehe upozorňuje, že se soukromý kapitál potřebuje dostat k tzv. soft money (měkkým penězům), což je forma tunelování státu. „V zájmu údajného ´zpružnění´ ekonomik, je prý třeba, aby měl soukromý sektor přístup k penězům, které doposud sloužily k financování ´veřejných statků´. Privatizace penzijních systémů nebo ´outsourcing´ nejrůznějších státních funkcí soukromým firmám jsou součástí tohoto trendu," uvádí politolog.

Pehe si všímá také shody koalice, že budoucí vláda nedovolí prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí v severních Čechách. Nejde ale o součást promyšleného energetického konceptu. „Především se tím bezpracně a okamžitě zhodnocují zisky jedné skupiny uhlobaronů na severní Moravě, jejichž hlava shodou okolností dala před volbami miliony všem třem stranám rodící se vládní koalice," poukazuje Pehe na důsledek jednoho rozhodnutí budoucí koalice.

Ženy v lechtivých reklamách, ale ne při dělení kořisti

Politologa proto ani nepřekvapuje, že ve vládě Petra Nečase nebudou ženy, přestože tvoří mírnou většinu populace. „Schopných a čestných političek by se jistě našlo dost, ale žen, které by se s brutálně asociálním vládním projektem plně solidarizovaly, a navíc by ještě mohly být, bez skrupulí, vládními partnerkami oligarchů, lobbistů zastupujících globální kapitál, jakož i různých kmotrů, není ve veřejném prostoru mnoho," vysvětluje Pehe absenci žen v Nečasově kabinetu.

Je také přesvědčen, že jestli cokoliv vypovídá něco zásadního o povaze nové vládnoucí garnitury, je to její dvojí tvář. Dokud šlo o marketing, ženy se do tohoto obrazu hodily. Když pak došlo na dělení kořisti, není pro ně místo. „Některé tyto ženy, jako třeba tváře z Věcí veřejných, si za to mohou samy. Nechaly se použít v lechtivých reklamách, v nichž vystupovaly napůl jako budoucí političky, napůl jako modelky," míní Pehe.

Kníže jede se svou lodí do přístavu globálního kapitálu

Zároveň si myslí, že kombinace této iluze „modernosti" se seriózní tváří, kterou propůjčil politické reklamě český kníže, obloudila mnoho lidí. „Plebejský národ očarovaný moudrostí těch ´na zámku´ se už nestačil dovtípit, že kníže v uniformně námořního kapitána jede se svojí lodí do přístavu globálního kapitálu, který potřebuje z národa vytvořit zásobárnu ´flexibilních´, recyklovatelných a nakonec do odpadu mířících ´zdrojů´," konstatuje Pehe v Deníku Referendum.

Čtěte také:

Pehe: Speciál Moravcových otázek se stal politickým hororem 

Pehe: Facebook je virtuální hospoda nebo náhražka Boha

Pehe: Pravice si komunisty v politice důsledně hýčká 

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

10:17 Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

Je známo další jméno, které bude definovat americkou zahraniční i obrannou politiku. Donald Trump oz…