Výstup Bezděkovy komise je o střeše, o základy se nezajímá

12.07.2010 13:25 | Zprávy

Po úspěchu pravicových stran ve volbách se zdálo být hotovou věcí, že dojde ke shodě na penzijní reformě. Z rozhovoru ekonoma Lízala pro časopis Týden vyplývá, že závěry Bezděkovy komise nelze zcela využít.

Výstup Bezděkovy komise je o střeše, o základy se nezajímá

Už před volbami se lídr ODS Petr Nečas zmínil, že výstupy Bezděkovy komise, která připravovala návrh penzijní reformy, mohou být něco, co se vezme a přímo implementuje. „V okamžiku, kdy se ukázalo, že volby dopadly trošku neočekávaně, tak si komise řekla: přišel Ježíšek, tak si mu napíšeme," komentuje ekonom Lubomír Lízal závěry komise, v níž seděli jen zástupci pojišťoven a nikdo z akademiků.

Bezděkova komise navrhla snížit odvody na pojistné z dnešních osmadvaceti na třiadvacet procent. Tři procenta by z toho přitom šla na soukromé spoření. „To, že jsou tam vůbec nějaká čísla, je, myslím, naprosto špatný postup. Napřed si totiž musíme politicky ujasnit, jaký má být výsledek: kdy chci, aby lidé chodili do důchodu?" upozorňuje Lízal na potřebnou prioritu při uvažování.

Vůbec se neřeší nastavení průběžného systému a jeho velikost

Podle ekonoma, který radí i občanským demokratům, je nejprve nutné určit náhradový poměr a zásluhovost a teprve z toho vyjde, jestli lze pojistné snížit hodně, nebo málo. „Výsledek Bezděkovy komise je prezentován jako jediná možná alternativa, která ovšem neodpovídá na základní otázku - jak velkou složku má představovat průběžný systém a jak ho nastavíme. To musí udělat politická reprezentace," tvrdí Lízal v časopise Týden.

Závěrům Bezděkovy zprávy chybí způsob, jak bude z hlediska Ústavního soudu řešena zásluhovost v průběžném systému. „Teprve potom se můžu zabývat tím, jak bude vypadat další pilíř. Teprve potom zjistíme, kolik to bude stát. Výstup Bezděkovy komise je jen o té střeše a komínku, ale vůbec se nezajímá o základy," uvádí ekonom.

Reforma musí přihlížet i k výroku Ústavního soudu

Podle něj se politici budou muset na penzijní reformě dohodnout už jen z hlediska výroku Ústavního soudu, který rozhodl, že se musí změnit výpočet důchodů, aby lépe odrážel poměr mezi vplacenou a vyplácenou částkou. „Dal jim čas, ale nařídil jim ten základní pilíř předělat takovým způsobem, aby příliš nepřerozděloval od těch, co přispěli více, k těm, co přispěli méně," připomněl Lízal povinnost zákonodárců se s rozhodnutím Ústavního soudu vypořádat.

Čtěte také:

Penzijní reforma počítá se snížením pojistného a zvýšením sazby DPH 

Lidé nemají na to, aby si spořili na důchod, míní Špidla

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadávají Havlíčkovi, že chce po volbách utnout munici Ukrajině. Ta dle experta stejně tak dlouho nevydrží

19:40 Nadávají Havlíčkovi, že chce po volbách utnout munici Ukrajině. Ta dle experta stejně tak dlouho nevydrží

Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček čelí ostré kritice vládních politiků za svá slova, že by na p…