Možná s premiérem probereme i Veseckou, naznačil Pospíšil

16.07.2010 10:33 | Zprávy

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dnes doprovází premiéra Petra Nečase na návštěvě Nejvyššího správního soudu a Nejyyššího soudu. Je možné, že se oba politici při té příležitosti dohodnou také na výměně nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké.

Možná s premiérem probereme i Veseckou, naznačil Pospíšil

V koaliční smlouvě má ministr spravedlnosti jako jeden z úkolů do poloviny příštího roku předložit úpravu postavení státního zastupitelství. Dojde však brzy na odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké, o němž se stále hovoří?  „To bude v rukách vlády a premiéra," zmiňuje však Pospíšil v rozhovoru pro Studio Česko.

„Při dnešní návštěvě Nejvyššího správního soudu a Nejvyššího soudu se budeme s premiérem bavit o tom, jaké plány vláda v oblasti justice má. Budeme se také bavit o mých plánech na úpravu státních zastupitelství. Mým cílem je totiž posílit nezávislost vedoucích státních zástupců, zvláště nejvyššího státního zástupce. V úpravě bude stanoveno funkční období, počítám pět či šest let," řekl dále Pospíšil pro rozhlas.

Úprava by měla podle jeho slov také zkomplikovat odvolání státního zástupce - měla by vymezit jasné důvody, pro které je možné jej odvolat. „Nemůže to tedy být pouhá libovůle vlády," zdůraznil ministr.

Nástupce musí najít vláda

Jenže otázce, zda se s Nečasem dohodne již dnes na výměně Vesecké se ale Pospíšil vyhnul. S premiérem ovšem o jejím postu nejspíše hovořit bude.

„Já osobně budu panu premiérovi a vládě navrhovat, aby zvážili odvolání nejvyšší státní zástupkyně Ranáty Vesecké. Ale to není v rukách ministra. Proto nyní nemohu říci, že bude opravdu odvolána. O tom musí rozhodnout vláda, Já mohu říci jen svůj názor a ten je takový, že by na tomto postu mělo dojít ke změně," podotkl k tomu.

Předpokládá, že pokud se vláda k tomuto kroku nakonec uchýlí, tak by měla mít zároveň představu i o tom, kdo by měl být nástupcem Vesecké. Zda však on někoho navrhne a případně již dnes, to Pospíšil nesdělil.

Měla výroky Benešové unést...

V rozhovoru pro dnešní Právo pak ministr spravedlnosti zmínil, že za největší problém nejvyšší stární zástupkyně považuje kauzu justiční mafie. "Považuji za velmi nešťastné a z pohledu těch vysokých justičních funkcionářů téměř za malicherné to, jak zahájili soudní proces s Marií Benešovou. Člověk, který je na takovém postu, by měl podobnévýroky unést. Na druhou stranu je dobře, že se ty věci dostaly ven," řekl.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…