Návrh na omezení imunity po schválení kabinetem projedná sněmovna a schválit ji budou muset také senátoři a prezident.
K prosazení návrhu ústavního charakteru je třeba ve sněmovně většina 120 hlasů, nová vláda přitom disponuje 118 hlasy. Novelu ale podle dřívějších vyjádření zřejmě podpoří i sociální demokraté. Zatím ma však ČSSD výhrady.
"Dopředu záruky dát nemůžeme. Určitě o tom budeme jednat, pro nás bude důležitý signál ze strany senátorů ODS. Máme obavu, aby se nejdříve ve sněmovně nesehrálo divadlo a horní komora poté zákon nesmetla. Všichni zainteresovaní by se měli nejdříve vyjádřit," sdělil serveru iHNed.cz Jeroným Tejc, který je předsedou mandátního a imunitního výboru.
ČSSD pro zrušení doživotní imunity. S přestupkovou prý opatrně
Zrušení takzvané doživotní imunity podle Tejce ČSSD podporuje, problém však prý má s imunitou přestupkovou.
Koalice chce přestupkovou imunitu úplně zrušit. Tejc se však obává, že by toto zrušení přestupkové imunity mohlo být vládnoucí koalicí zneužito například při mítincích opozice. I ČSSD je však pro zrušení imunity za dopravní přestupky.
Imunita by měla platit jen pro volební období
Ústavní novela počítá s tím, že poslance i senátory by měl v budoucnosti namísto dosavadní doživotní imunity chránit jen jakýsi podmíněný odklad. Odklad by platil jen pro volební období a po jeho uplynutí by mohli být poslanci a senátoři za své prohřešky trestáni jako každý běžný občan.
Oproti současnému stavu, kdy je imunita na činy spáchané během volebního období neomezená, by mělo jít o velmi významnou změnu.
Pokud zákonodárce v současné době spáchá přestupek nebo trestný čin, policie požádá sněmovnu či Senát o jeho vydání ke stíhání. O vydání provinilého zákonodárce se pak hlasuje. A pokud senátor či poslanec vydán není, nemůže být za svůj prohřešek stíhaný ani po vypršení mandátu. A právě to by měla novela změnit.
Přednost má běžné projednávání prohřešků již nyní
Autoři návrhu v důvodové zprávě uvádějí, že praktické zkušenosti s fungováním institutu imunity ukazují, že i samotní poslanci a senátoři v konkrétních případech dávají přednost tomu, aby byl přestupek projednán běžným způsobem.
Do sněmovny také doputovalo za posledních 17 let 13 návrhů na omezení poslanecké imunity. Úspěšný byl pouze jeden. Šlo o senátní novelu zákona o přestupcích.
Podle ní si od roku 2002 mohou poslanci a senátoři zvolit, že budou trestáni za své dopravní a jiné přestupky tak jako ostatní občané. Budou ale moct také požádat o projednání přestupku parlamentní imunitní výbory.
Související:
Čtrnáctý návrh na omezení imunity. Tentokrát vládní
Foto: tejc.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ro