Politologové se domnívají, že referendum je téma, jež přitahuje pozornost veřejnosti a je jí vnímáno pozitivně. Není tak prý divu, že jej koaliční vláda zařadila na svou schůzi.
"Pokud by došlo k přijetí zákona umožňujícího referenda, jistě by to potěšilo jak politiky, tak občany," uvedl pro agenturu Mediafax politolog Tomáš Lebeda s tím, že obecné referendum bývá spojováno ¨zejména se svými pozitivními efekty jako prvek, který posiluje demokracii.
Nic není čenobílé
"Je však dobré vědět, že ani obecné referendum není černobílé," upozornil politolog a dodal, že například v poválečném Německu nebyla možnost referenda obnovena proto, že právě všelidové hlasování je velmi snadno zneužitelné.
"Masy lze lehce zmanipulovat a referendum v konečném výsledku použít proti masám samotným," vysvětlil.
Začít populárně
Zároveň však dodal, že zařazení návrhu zákona o celostátním referendu na koaliční schůzi rozumí. "Je to populární záležitost. Je jasné, že vláda chce začít populární agendou radši než reformami, které budou bolet," souhlasil s plány vlády.
A s Lebedou souhlasí i další politolog, Jan Kubáček. "Referenda jsou pozitivní témata, která přitahují pozornost," vysvětlil pořadí témat na vládní schůzi.
Zásadní pro Véčka
"Pro Věci veřejné jde o úvodní étos, jejich zásadní téma," dodal Kubáček s tím, že pro ODS a TOP 09 není toto téma tak klíčové a dosud se k němu stavěly spíše skepticky.
Vláda se bude celostátním referendem zabývat ve středu 21. července.
Více čtěte:
Věci veřejné zastavily referendum. John je ale v klidu
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas