A co Sobotka uvedl? Minulý týden na tiskové konferenci zmínil nebezpečí korupce a střetu zájmů. Uvedl, že výsledné ministerské nominace za VV jasně ukazují, že společnost ABL má stále veliký vliv. Ministři dopravy a školství Vít Bárta a Josef Dobeš jsou s firmou spjati, protože v ní v minulosti působili, a za náměstky svých rezortů si vzali rovněž pracovníky ABL.
Bárta jmenoval ekonomickým náměstkem Martina Sýkoru, který rovněž dříve pracoval ve firmě ABL, a ministr Dobeš jmenoval svým náměstkem Kryštofa Hajna, také bývalého zaměstnance společnosti. Ministr vnitra a šéf VV Radek John pak jmenoval náměstkem Michala Moroze, majitele jiné bezpečnostní agentury, a dalšího bývalého člena představenstva ABL Miroslava Zahálku. Moroz s Bártou a Zahálkou v minulosti spolupracovali jako funkcionáři sdružení bezpečnostních manažerů ASIS.
Jde mimo jiné o bezpečnostní riziko
Podle Sobotky tyto personální změny v resortech předčily ty nejhorší obavy, které se vznikem Nečasovy vlády strany spojily. „Jde o spojení veřejné správy a soukromého sektoru, o prorůstání soukromých firem a vedení ministerstev vnitra, školství a dopravy, " upozorňoval na brífinku také Sobotka.
Podle něj je závažným faktem také to, že předseda vlády Petr Nečas všechny tyto personální změny přehlíží. Jde také prý o bezpečnostní riziko.
Ať přinese důkazy, tvrdí firma
Jenže společnosti ABL takováto vyjádření vadí. Ohradila se i proti Sobotkově názoru, že prodej podílu ministra dopravy Bárty v ABL svému bratrovi byl jen "na oko".
Firma tvrdí, že by Sobotka měl k uvedeným tvrzením předložit důkazy. "V opačném případě nezbude naší společnosti nic jiného než se odstranění zásahu do své dobré pověsti domáhat prostřednictvím žaloby," uvedl předseda představenstva ABL Martin Refka v otevřeném dopise Sobotkovi.
Na stejná rizika upozorňují i sami občané, brání se Sobotka
A co na to Sobotka? "Jako opoziční strana považujeme za svou povinnost jasně upozorňovat na případná korupční rizika a možné střety privátních a veřejných zájmů, ke kterým může dojít v důsledku prorůstání soukromých firem do státní správy," uvedl šéf ČSSD.
Podotkl také, že na stejná rizika upozorňují občané, nevládní organizace a média. "Veřejnost se oprávněně obává divoké privatizace státní správy v režii současné vládní koalice," dodal.
Foto: Ondřej Leinert
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb