Španělsko prý nemá o české bitevníky L-159 zájem

22.07.2010 9:18 | Zprávy

Španělské ministerstvo obrany tento měsíc vzkázalo Česku, že podzvukové bitevní stroje L-159 nebude k výcviku svých pilotů používat a nemá o ně tak sebemenší zájem.

Španělsko prý nemá o české bitevníky L-159 zájem

Záměr české armády zbavit se nepotřebných letadel L-159 nevychází. Někdější Topolánkova vláda totiž kdysi kývla na nabídku Omnipolu. Ten pro český stát zprostředkoval nákup španělských letadel CASA, ale z částečnou výměnou za stroje L-159.

Tři španělská letadla z dílny evropského koncernu  EADS se měla nakoupit za 2,3 miliardy korun. Až čtvrté se mělo vyměnit za pět letounů L-159.

V memorandu o spolupráci s evropským koncernem EADS, vlastníkem CASA, se píše o možnosti odběru ještě dalších pěti bitevníků. Jenže obchod se nyní nelíbí Španělům a tak od nabídky couvají. Napsal to deník E15 s odvoláním na svůj nejmenovaný zdroj obeznámený s plánovaným obchodem.

Už je to potrvrzené dopisem od Španělů 

"Dostali jsme oficiální dopis. To je definitivní tečka za plánovaným barterem," řekl pro E15 s obchodem obeznámený úředník, který si přál zůstat v anonymitě. Ten také uvedl, že do dneška cena za tři španělské letouny vzrostla už na 3,6 miliardy.

Právě přímé oslovení EADS, zastupované v Česku firmou Omnipol, kritizovala italská společnost Alenia, která nabízela stroje Spartan. Kvůli lepším technickým parametrům je upřednostňoval i generální štáb. „Klíčovou roli sehrál Omnipol. Italové také nabízeli, že odeberou L-159. Nikdo se s nimi ale nebavil," poznamenal pro E15 nejmenovaný úředník.

Deník ke kauze doplnil, že sice obchod dohadoval Omnipol, ovšem i přes výhrady odborníků a některých členů sněmovního výboru pro obranu, celý kontrakt loni posvětil kabinet Jana Fischera.

Byl tam prý podvod. Navíc hrozí pokuta od EU

„Celé to od začátku zavánělo podvodem. Bylo jasné, že španělská armáda L-159 nepotřebuje, protože má vlastní výcvikové stroje," řekl deníku bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec.

E15 k tomu dodal, že kvůli tomu, že ministerstvo bez výběrového řízení přímo oslovilo firmu CASA, navíc České republice hrozí pokuta od Evropské unie za porušení pravidel EU pro veřejné zakázky.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…