Se Středočeským krajem je Plzeňský poslední, který poplatky ještě pacientům hradí. Ostatní kraje s proplácením skončily v červnu, mimo jiné kvůli výhradám Evropské komise. V Plzeňském kraji pacienti nejprve poplatek zaplatí, poté případně žádají kraj o jeho vrácení.
Za zhruba rok a půl, kdy kraje vedené sociálními demokraty poplatky hradily, vydaly přes 600 milionů korun.
„Kompenzace tzv. regulačních poplatků byla sice dobře míněna, ale s předpokladem, že po vítězství ČSSD by byl okamžitě podán návrh na zrušení poplatků. Ale takovým velmi důrazným podmětem byla připomínka Evropské komise, že se tím, že platíme jenom někomu, dopouštíme jisté diskriminace," uvedla v pořadu Ranní interview Radiožurnálu hejtmanka Milada Emmerová.
O unikátní ‘plzeňský systém‘ měli zájem hlavně senioři. Od loňského února kraj podle Emmerové zaplatil 11 miliónů korun. „V tomto ohledu na tom není náš kraj s výdaji za regulační poplatky nejhůře. Naopak náš vklad je téměř minimální. Byli jsme podezřívaní často z toho, že náš systém je tak složitý, že si lidé o navrácení poplatků ani neříkají," zmínila dále Emmerová pro rozhlas.
Zůstanou jen střední Čechy
Středočeský kraj nyní zůstane jediný, který bude platit za pacienty poplatky. Vedení kraje ale hodlá podle hejtmana Davida Ratha aplikovat zmiňovaný ‘plzeňský systém‘.
Podle něj proti tomu nemůže nic namítat Evropská komise, které se nelíbila podpora krajských zdravotnických zařízení.
„Takto budou žádat o dar konkrétní pacienti. Mohou žádat i ti, kteří navštívili soukromé nemocnice, kde ale není jasné, jestli jim kraj vyjde vstříc," uvedl k tomu Rath pro Radiožurnál.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb