Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo nový zákon o podpoře využívání energie z obnovitelných a druhotných zdrojů. Nová legislativa by mohla tu současnou nahradit už od ledna roku 2012. Informovaly o tom Lidové noviny.
Největší změnou by bylo zrušení pevných výkupních cen, které byly právě příčinou solárního boomu v posledních letech. Zákon navrhuje, aby na pevné výkupní ceny měly nárok jen nejmenší zdroje, tedy většinou domácí solární nebo vodní elektrárny. Pro ostatní bude platit administrativně složitější systém hodinových zelených bonusů.
Nynější systém umožňuje finanční i energetické plýtvání
Cílem zákona je podle vedoucího oddělení podpory obnovitelných zdrojů na ministerstvu Pavla Gebauera omezit dopad živelného rozvoje solárních elektráren na ceny elektřiny. Dosud platný systém vedl podle něj k energetickému i finančnímu plýtvání.
Podle nového zákona by měla vzniknout horní hranice pro výkupní ceny elektřiny a zelené bonusy ve výši šesti tisíc korun za megawatthodinu. Nejvíce na to doplatí provozovatelé fotovoltaických elektráren. Nyní je totiž jejich výkupní cena více než dvojnásobná.
Pro solární elektrárny je zákon likvidační, bouří se provozovatelé
„Při ceně 6 tisíc korun za MWh se producentovi solární energie investice do 15 let jistě nevrátí. Tato cena je pro solární byznys likvidační," uvedl pro LN ředitel firmy HiTechSolar Vladimír Mléčka.
Součástí zákona bude i povinná recyklace vysloužilých solárních panelů, která bude platit i pro domácí elektrárny. Přestože majitelé solární elektráren zákon tvrdě kritizují a označují za nepříčetný, ministerstvo si za ním stojí a měnit ho nehodlá.
Více:
Výhodný byznys se solární energií končí. Výkupní ceny se sníží
Ať žije zelená energie. Bude nás stát bilion, spočítal ČEZ
Do solárního byznysu „naskočil" i exposlanec Kasal
Foto:ekobydleni.eu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mab