Armádní zakázky vynášejí. Pro jednu firmu i desítky milionů

16.08.2010 10:37 | Zprávy

Ministerstvo obrany stojí před korupční kauzou. Zadávalo opravy vojenských budov bez výběrových řízení, čímž si určité firmy vydělaly miliony korun.

Armádní zakázky vynášejí. Pro jednu firmu i desítky milionů

Podle šetření MF Dnes se desítky milionů korun určených na opravu kasáren dostalo ke společnosti H+V Praha přes nastrčené firmy. Vlastní ji bývalý ministerský úředník Kajetán Kalivoda.

My jemu dům, on nám zakázku

Společnost H+V Praha například stavěla dům ekonomickému náměstkovi ministra obrany Tomáši Perutkovi, který má na starosti rozdělování investic mezi jednotlivé části ministerstva.

Tato firma měla v minulých pěti letech získat armádní zakázky za více než 120 milionů korun. Na žádnou z nich prý nebylo vypsáno otevřené výběrové řízení, do kterého by se mohl kdokoliv přihlásit. Úředníci přímo oslovovali vybrané firmy.

Na tyto zakázky se zaměřila už i protikorupční policie. Bývalý úředník Kalivoda je podezřelý ze zneužití informace v obchodním styku, pletichy při zadání veřejné zakázky a podvodu.

Štědrý Kalivoda

Kalivoda jako úředník Správy vojenského bytového fondu připravoval výběrová řízení na opravy kasáren. Vyhrávaly je nastrčené firmy, které pak zakázky předávaly společnosti H+V Praha. Ta si na práce najala obyčejné stavební firmy, ale platila jim jen zlomek toho, co dostala od státu.

Petr Pecháček, člověk co dělal pro H+V Praha rozpočty k zakázkám, prohlásil, že to byl obyčejný podvod. Úkoly dostával od podnikatele Viktora Krejči a týkaly se tří firem: H+V Praha, Optima a J. D. Stav.

Promyšlený systém

Například J. D. Stav, který vlastní syn Viktora Krejči, získal zakázku na opravu kasáren v Praze-Ruzyni za 21, 3 milionu korun. Následně ji předal společnosti H+V Praha. Ta si najala další stavební firmy, ale nezaplatila jim.

Šéf jedné z koncových firem potvrdil MF Dnes, že jí H+V Praha dluží celkem deset milionů korun za práci.

Výběrové řízení na tuto opravu nevypsala Správa vojenského bytového fondu jako v předchozích případech, ale její dvojče Vojenská ubytovací a stavební správa (VUSS). Firmy Viktora Krejči u ní vyhrály desítky tendrů.

„Nemám o tom tušení. Pana Krejču ani Kalivodu neznám a nikdy jsem s nimi nepřišel do styku. Možná je to tím, že tu nejsem tak dlouho," vyjádřil se ředitel VUSS Josef Maňhal.

Související:

Armáda v Náměšti stavěla načerno, tvrdí starosta Sedlce 

Vojenská policie chce zrušit protikorupční odbor 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Představují problém.“ Ukrajinci v ČR narazili. Průzkum ukázal, co si Češi myslí

17:06 „Představují problém.“ Ukrajinci v ČR narazili. Průzkum ukázal, co si Češi myslí

Podle aktuálního šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se zájem české veřejnosti o probl…