Ve vládním programovém prohlášení se píše, že vláda zavede elektronické hlasování rpo všechny volby. Koaliční smlouva slibuje volby dokonce do roku 2014.
„V roce 2012 bychom chtěli na daném vzorku či území otestovat možnost elektronické volby, a pokud by se tento test osvědčil, tak by to mohlo naběhnout do roku 2014," řekl Právu Zdeněk Zajíček z ODS.
Technicky se to do roku 2014 nestihne, tvrdí Paggio
K termínu je naopak skeptický Viktor Paggio, jenž se stará o záležitosti hlasování Věcí veřejných. „V menším měřítku internetové hlasování už provozujeme, máme přímé volby kandidátek a předsedy. Pokud bychom ale organizovali volby ve velkém, tak to musí být dokonale technicky zajištěno a otestováno. A to je záležitost několika let," uvedl Paggio.
Kritiky elektronických voleb jsou však politologové. Může to sice podle nich zvednout účast, zároveň tu hrozí nebezpečí, že při „klikání z obýváku" se vytratí pocit společenské zodpovědnosti může to nahrávat populismu.
Jít k urně je společenská odpovědnost
„Kvalitní demokracie znamená, že se občané zajímají o veřejné dění. K tomu patří i ochota něco udělat, a to minimální alespoň je, že si zjistí, odkdy dokdy má jejich volební místnost otevřeno," řekl právu ředitel Ústavu politologie Filozofické fakulty UK Milan Znoj.
Souhlasí s ním i politolog Jiří Pehe. „K urně se vypraví lidé, kteří si názor po vnitřních sporech zformulují. U počítače je naopak snadné hlasovat i pro lidi s mělkým názorem. To tak vytváří prostor pro větší míru populismu," uvedl.
Více:
Volby většinu lidí zklamaly. Přesto ale méně než v roce 2006
Volby po internetu. Šance jen pro pravici? Souhlasí i ČSSD
Véčkaři hlasovali v anketách. Odmítli adopci dětí homosexuály
Foto:Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mab