Šéfkontrolora Dohnala nikdo neodvolá. Hraje pro něj i čas

19.08.2010 12:45 | Zprávy

Na prezidenta NKÚ Dohnala jsou všichni krátcí. Sám na odstoupení nepomýšlí a z křesla by ho mohlo dostat jen pravomocné odsouzení, nebo kárné provinění, informuje iHNed.cz.

Šéfkontrolora Dohnala nikdo neodvolá. Hraje pro něj i čas

Vše nasvědčuje tomu, že se zápas o Nejvyšší kontrolní úřad smrsknul do přízemního sporu, zda jeho šéf František Dohnal užíval dva byty místo jednoho. Kárná komise před rokem postoupila složku s Dohnalovými prohřešky policii. Vyšetřovatelé tento týden práci ukončili a navrhli obžalovat prezidenta NKÚ z nejprůkaznějšího, nicméně nejméně závažného činu. Pronajímal si luxusní dvojbyt za sedmdesát tisíc korun měsíčně.

„Jenže milionové otazníky zůstávají," připomíná iHNed.cz s tím, že kontrolní úřad pod Dohnalovým vedením využil celou sadu fíglů, které u jiných státních institucí kritizuje: porcování zakázek, nevypisování výběrových řízení, neprůkazné dokládání služebních jízd, pochybné nájmy a neúměrné výdaje za služby, které úřad ke své práci nepotřebuje.

Pro kárné řízení hrozí promlčení, na soudní verdikt by se mohlo čekat i tři roky

„Pro potřeby kárného řízení jsou věci promlčeny rok po spáchání činu," upozorňuje Miloslav Kala, viceprezident úřadu a předseda kárné komory. Policisté komoře nadto vrátili k projednání jen část složky. „Například možné zneužívání služebních aut," upřesňuje Kala. Zda se detektivové snaží dál rozkrýt zákulisí nanejvýš nevýhodných pronájmů NKÚ, není snadné zjistit. „My dozorujeme pouze zneužívání bytu a nepředání informací Sněmovně," uvádí mluvčí žalobců Štěpánka Zenklová.

Dohnal si je dobře vědom své neodvolatelnosti. Na postu prezidenta může skončit podle zákona jen ze dvou důvodů: buď bude pravomocně odsouzen, nebo odvolán kvůli kárnému provinění. U komplikovanějších hospodářských deliktů dosahuje délka procesu běžně i tři roky a ani výsledek kárného řízení nelze čekat brzy. Dohnal se zatím prezentoval jako mistr odvolávání, zatím vždy využil všechny možné opravné prostředky.

Za NKÚ platí stát nejdražší nájemné v přepočtu na jednoho zaměstnance

Jeho devítiletý mandát vyprší v roce 2014. Tvrdí, že se stal obětí politického spiknutí a mocenského souboje o hlavní kontrolní instituci v zemi a z dřívějších prohlášení nevyplývá, že by chtěl odstoupit. Koncem roku 2006 přesunul centrálu úřadu z budovy vlastněné státem do rekonstruovaného věžáku Tokovo, který vlastní finanční skupina PPF.

Jen v roce 2008 přišlo stát nájemné na 77,5 milionu korun, což při přepočtu na jednoho zaměstnance znamená 244 tisíc korun ročně. Při pohledu do účetnictví ostatních státních institucí jde o rekordní částku. Na začátku příštího roku vyprší lhůta, kdy se bude muset NKÚ vyjádřit, zda chce v Tokovo zůstat. „Vyřešení sídla se neustále odkládá," říká Vladimír Koníček z poslaneckého kontrolního výboru. Dohnala žádal o analýzu možných řešení. Marně.

Čtěte také:

Šéf NKÚ Dohnal možná půjde do vězení. Až na šest let 

Koníček: Spor mezi Sněmovnou a Dohnalem skončí u soudu 

Dohnal se odvolal proti pokutě od poslanců. 50 tisíc nezaplatí 

Foto: osu.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…