Odborářům se totiž nelíbí ani chystané zavedení pružnějších kont pracovní doby a zdvojnásobení lhůty, po kterou je možné pracovat na dohodu o provedení práce. Kritizují také řetězení smluv na dobu určitou.
Zavadil ještě hůl neláme
Jenže předseda Českomoravské konference odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil je přesvědčen o tom, že se vláda nakonec přikloní k návrhům odborářů. „ Jak se s tím naloží, to je jejich věc. Pak ale, samozřejmě, když se nám bude zdát ne zrovna dobrá cesta, tak může očekávat, že nějaká odezva na to bude," řekl nedávno Zavadil pro Český rozhlas.
Podle Nečase ale musí i zaměstnanci státu přijmout realitu, která nastala v době hospodářské krize, stejně jako lidé, kteří pracují pro soukromé firmy. „Já znám firmy, kde se snižovaly platy o desítky procent. Tak proč, když je něco takového možné v podnikatelském sektoru, není něco podobného možné ve veřejném sektoru?" podotkl Nečas v České televizi.
Z státních služeb budou prý odcházet lidé
Podle vyjádření, které ČMKOS zveřejnila již dříve, by vývoj mezd ve veřejné a státní správě mohl nabrat opačný směr než vývoj mezd zaměstnanců v podnikatelském sektoru. Rozdíly mezi nimi by se prohloubily v neprospěch státních zaměstnanců. Byly by tak jedním z hlavních, ne-li přímo rozhodujícím důvodem k odchodu vysoce kvalifikovaných zaměstnanců.
Návrh Jaromíra Drábka na snížení platů státních zaměstnanců není ale konečnou verzí - ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to nedávno řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.
Foto: Hans Štembera
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb