Podle zástupce ředitele Základní školy Londýnská Václava Nádvorníka, by se s pojmem kyberšikana měly setkávat děti už od čtvrté třídy.
„Jednoznačně se tím zabýváme. A to jak třídní učitelé ve svých třídách, tak v rámci výuky informatiky, kdy vlastně od čtvrté páté třídy dětem vysvětlujeme, že email napsaný je to samé jako když něco řeknu z očí do očí," řekl Nádvorník pro Radiožurnál.
Učitelé vy vysvětlování mohou i uškodit
Podle odborníka na šikanu Michala Koláře ale učitelé nejsou ve vysvětlování příliš zkušení a někdy mohou dětem spíš ublížit.
„To mohou dávat do pohybu i učitelé. Skutečně učitel může pomoct, ale může i ublížit. On může dát do pohybu negativní síly v té skupině. V takové situaci dítě, které je v roli oběti, má docela smůlu," zmínil k tomu Kolář.
Změnit situaci na školách má proto projekt minimalizace šikany Nadace O2 a občanského sdružení Aisis, kteří do škol posílají jeden a půl milionů letáku. Děti se tak dozví základní údaje o kyberšikaně, učitelé se v průběhu školního roku naučí, jak kyberšikanu řešit a rodiče, jak tomuto jevu u svých dětí předcházet.
Děti také umí potrápit - učitele natáčejí na video
Český rozhlas podotkl, že kyberšikana se může projevit i naopak - zesměšněním učitele. Poslední průzkum totiž navíc ukázal, že více než pětina dětí pokládá za zábavné svého kantora natáčet na video a pak ho zesměšňovat například na sociálních sítích.
„I například kuchařky se mohou s tímto jevem setkat - i ony by měly být minimálně informovány o tom, jak v dané situaci postupovat a jednat," uvedla v této souvislosti ředitelka Gymnázia Stodůlky Renáta Zajíčková.
Podle ní se v současnosti ukazuje, že by s tímto problémem měli být seznámeni nejen pedagogičtí pracovníci, ale i všichni zaměstnanci školy.
Foto: bezpečný-net.estranky.cz
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb