„Ve stavebním spoření je důležitý úvěr, v minulém roce představovaly úvěry 500 miliard korun. To není slabý nástroj. Obáváme se, že stát nyní uspoří na státní podpoře, ale dlouhodobě přijde o dvojnásobek na daních ze spoření a pořizování bydlení," varoval v rozhlase předseda České společnosti pro rozvoj bydlení Ivan Přikryl.
Navíc vidí momentální úsporu v rozpočtu jako krátkozrakou výhodu. „Myslíme si, že to nikdy nemůže naplnit očekávání ekonomů vlády - pokud snížíte balanc, že se ve stavebním spoření škrtne, lidé přestanou spořit," vysvětlil.
Vláda neumí nahradit dotační programy
Účinnější kroky vidí Přikryl ve zpřísnění podmínek stavebního spoření: „Pokud všichni nepoužívají naspořené peníze k pořízení nebo rekonstrukci bydlení, uvažoval bych, jestli nenastavit stavební spoření striktně na bydlení, ale nesnižoval bych státní příspěvek," dodal.
Nakonec Přikryl upozornil na to, že skončil program státního rozvoje bydlení Panel, podobně může přijít na úbytě i program Zelená úsporám.
A to jsou programy, které by měla vláda něčím nahradit. Jenže státu prý koncepční pohled na bydlení chybí. „Vše se projeví negativně - v daňových příjmech státu, ale i v počtu pracovníků ve stavebnictví," doplnil.
Máme dotační program nájemních bytů, říká úředník
Jenže s tím naopak nesouhlasí náměstek pro územní a bytovou politiku Ministerstva pro místní rozvoj Miroslav Kalous.
„V současnosti běží dotační program na výstavbu nájemních bytů soukromými investory. Současně podporujeme výstavbu bytů s pečovatelskou službou. Nástroje jsou, ale odpovídají ekonomické realitě tohoto státu," zmínil Kalous s tím, že není pravda, že vláda nemá koncepci bytové politiky. „Předložili jsme ji minulé vládě a ta nynější ji bude projednávat," dodal.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb