V úterním rozhovoru pro rakouský Kurier předseda vlády Petr Nečas vysvětloval predevším koncepci vlády ohledně reformy veřejných financí, zmenšení schodku státního rozpočtu a také plány na důchodovou reformu či změnu systému vyplácení sociálních dávek. Kromě toho se ovšem vyjadřoval i k loňskému předsednictví Česka v unii a k tomu, jak by Češi naložili s myšlenkou záchranného plánu pro rozvrácený finanční systém Řecka.
„Bereme na vědomí tento záchranný plán, ale nemáme v úmyslu nějak Řecku pomáhat. Pro Česko představuje nynější delegování finančních kompetencí z národní úrovně na evropskou nepřekročitelnou hranici.Tato pravomoc nesmí být takto přenesena," řekl Nečas.
Je předčasné vyvolávat debaty o vstupu ČR do eurozóny
Zda však Česká republika bude v budoucnu stát o to, aby vstoupila do eurozóny, o tom je zatím podle Nečase předčasné přemýšlet.
„Nebudu chtít vyvolávat nějaká jednání k této otázce. Jde také o to, zda eurozóna po problémech, které zažívá, je vůbec schopna přijímat nové členy, a to i když splňují maastrichtská kritéria," podotkl k tomu dále premiér.
Česká republika je ale jinak podle něj odpovědný člen Evropské unie. „Jsme zastánci rozpočtové kázně a důsledného uplatňování paktu stability a růstu. Jsme jednoznačně pro budoucí rozšíření Unie. Chorvatsko a další země v regionu, Turecko nebo Island, mají mít stejnou šanci na to - pokud stojí o vstup do EU - využívat výhod jednotného trhu. Což je, podle mého soudu, hlavní výhoda EU."
Radši bych ve spojitosti s Klausem hovořil o eurorealismu
Deník také zajímalo, jaký je vztah Nečase k prezidentovi Václavu Klausovi, který je znám jako euroskeptik. „Přemýšlíte podobně jako Klaus?" zněl dotaz Kurieru.
„Raději bych mluvil o eurorealismu. Česká republika utrpěla obrovskou ztrátu prestiže pádem vlády během předsednictví EU. Pokud chceme obnovit důvěru v naši zemi, pak je lepší prezentovat tu skutečnost, že jsme - co se týče rozpočtu - stabilní zemi, která je schopna bez vnějšího tlaku stabilizovat své finance a snížit dluh a navíc dosáhnout i vyrovnaného rozpočtu," vyhnul se přímé odpovědi Nečas.
K otázce Benešových dekretů není co dodat
Deník ovšem zavrtal i do bolavých témat, jakými jsou jaderná elektrárna Temelín nebo Benešovy dekrety. Jenže Nečas k tomu zmínil, že si není jist, jestli takové diskuse na vládních úrovních je dobré nyní otevírat.
„Diskuse o těchto otázkách jsou vždy prospěšné. Ovšem v některých případech není vůbec co nového k tomu dodat. Záležitost Benešových dekretů nelze měnit, a otázku jaderné elektrárny Temelín a vzájemné spolupráce již řeší dohody z Melku," vysvětlil rakouským čtenářům.
Související:
Do Berlína autem? Nečas ukazuje, jak šetří
Kvůli Benešovým dekretům nejezděte, vzkázal Nečas
Posselt: O zločinech na Němcích je třeba diskutovat. Pěkně v klidu
Kníže dostal atomové brýle. Prý ve Vídni svítil radioaktivitou
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb