Pomoc zadluženému Řecku, kterou připravuje zóna zemí se zavedeným eurem a která může dosáhnout až 110 miliard eur, což je zhruba 2,73 biliónu korun, ostře kritizovalo Slovensko. Odmítlo se k pomoci navíc připojit. Česko do eurozóny zatím nepatří a tak Nečasova vláda může kroky EU hodnotit zatím jako kritik.
Nečas se k problematice nejprve vyjádřil v úterním rozhovoru pro rakouský Kurier. "Záchranný plán pro Řecko bereme na vědomí. Nemáme ale v úmyslu se k pomoci Řecku připojit. Pro Česko představuje nynější delegování finančních kompetencí z národní úrovně na evropskou nepřekročitelnou hranici," uvedl pro deník.
V senátu pak Nečas své myšlenky doplnil ještě o názor ke Slovensku a k jeho postoji vůči současným problémům eurozóny.
Nejsme tady od toho, abychom soudcovali Slovensko
„Není naším úkolem, abychom vyjadřovali nějaké hodnocení. Pro postoj slovenské vlády a Národní rady Slovenské republiky v této věci mám pochopení," zmínil k tomu Nečas.
„Za situace, kdy je vyžadována obrácená solidarita chudšího s bohatším, zodpovědnějšího s méně zodpovědným - zde bych chtěl připomenout, že například Řecko z hlediska HDP na hlavu podle parity kupní síly dosahuje 90 procent úrovně průměru EU a Slovensko ve stejném parametru 72 procent, je to chudší země, průměrná úroveň důchodů je tam třikrát nižší než v Řecku, a žádat za této situace takzvanou solidaritu je komplikované," řekl dále.
Dodal , že i když nejsme členskou zemí eurozóny, na druhou stranu Česko plně respektuje vnitřní pravidla rozhodování těchto členských zemí.
Foto: Hans Štembera
Čtěte také:
- Nečas Rakušanům: K dekretům a Temelínu není co dodat
- Situaci v Řecku způsobila pravice, tvrdí Paroubek s Haškem
- Nečas před senátory obhajoval poradce Jocha
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb