Kvůli ekonomické krizi je nutné šetřit na všech frontách a ve všech resortech. Některé z nich přichází i s revolučními návrhy - chtěly by, aby movitější občané platili vyšší poplatky. Týká se to například dopravy nebo zdravotnictví.
Běžní a neběžní občané
Novopečený ministr zdravotnictví Leoš Heger navrhl, aby za den pobytu v nemocnici neplatili děti a senioři sto korun jako "běžní" občané, ale pouze korun šedesát. Ministr financí Miroslav Kalousek ale Hegerův návrh smetl ze stolu s tím, že stovku mají platit všichni bez rozdílu.
"To má mít bankéř-důchodce Salzmann s barákem a vysokou penzí levnější lůžko než naše paní uklízečka," táže se šéf financí v komentáři zástupkyně šéfredaktora Mladé fronty Dnes Martiny Riebauerové.
Kalouskovi ve fiktivním rozhovoru kontruje právě Heger. "Nemluvím o Salzmannovi, ten dá do zdravotnictví peníze jinak, zaplatí si nadstandard. Mluvím o lidehc, kterých je mnohem víc, důchod jim jen taktak vystačí a stovka na den je pro ně citelný zásek."
Úleva pro půlku lidí
Šéf financí ale v komentáři Riebauerové a de facto i v reálu zastává jasné a zcela odlišné stanovisko. "U nás víc než polovina lidí bere nějakou dávku či úlevu od státu. A teď přibudou další? To je padlé na hlavu," rozčiluje se Kalousek s tím, že dávky musí být adresné.
Podle komentátorky tak pro dnešní dvacátníky bez ohledu na názory jednotlivých ministrů existuje jediná rada: pracovat a šetřit si na důchod. Na úlevy od státu se totiž podle ní spoléhat nedá.
Více čtěte:
Kalousek Johnovi: Daňová amnestie je morální hazard
Foto: top09.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas