Sobotka: Svatý Václav by byl nepohodlný pro mnohé i dnes

28.09.2010 9:56 | Zprávy

Politik a světec v jedné osobě - kombinace stěží uvěřitelná. V případě svatého Václava však situace historicky doložená. Vrcholný symbol české státnosti, který je právě v dnešní době potřebný a stále aktuální. Na tom se shodne většina z nás bez ohledu na náboženské přesvědčení. Jeho politické počínání komentoval i Přemysl Sobotka na serveru prvnizpravy.cz.

Sobotka: Svatý Václav by byl nepohodlný pro mnohé i dnes

Téma česká státnost a odkaz svatého Václava bylo vedle jiných také předmětem úterního komentáře Přemysla Sobotky, předsedy Senátu Parlamentu České republiky. „Postava svatého Václava zastává v historii naší země pozoruhodné a výjimečné místo," uvedl Sobotka.

Poklonu složil zejména Václavovu politickému dílu a schopnosti dívat se v tomto ohledu do daleké budoucnosti. Podle Sobotky je i v moderní době tato problematika stále živá.

Václav ve své době stál před důležitými politickými rozhodnutími. Právě úvahy o osudu příštích generací českého národa jej podle Sobotky přiměly i k zásadním rozhodnutím. Ty však byly  opozitní vůči převládajícímu dobovému názoru přemyslovské dynastie i českého lidu. Podepsaly mu tak ortel smrti. O šest let později za ně zaplatil životem.

Rešit spor mírem

Situaci, kdy do země vpadla saská a bavorská vojska a zároveň byla země ohrožována z jiného směru Maďary, se rozhodl řešit v této době neobvyklou cestou - cestou míru.

"Kníže Václav vědom se rozhodl si vojenské převahy nepřítele a hospodářské katastrofy, do které by byla vydrancovaná a zničená země vržena po válečném konfliktu, přistoupil na zdánlivou kapitulaci. Podepsal mírovou dohodu s Jindřichem I. Ptáčníkem. Historické prameny hovoří o tom, že šlo vlastně o jakýsi poplatek za mír - tribut pacis. Podle smlouvy musely české země každoročně odvádět Sasům pět set hřiven stříbra a sto dvacet kusů dobytka," uvedl Sobotka.

A právě jeho volba míru tolik rozdmýchává vášnivé debaty nad českým světcem. Šlo o čin zbabělý, nebo státnický? Podat konečné rozhřešení problému není podle Sobotky v dnešní době už prakticky možné. Nelze s jistotou říct, jaké dopady by válečný konflikt měl na náš tehdejší stát.
 
Sobotka dále dodává: „ Je ovšem možné, že by v dnešní podobě vůbec neexistoval, v lepším případě by hranice dnešního Česka lemovaly daleko menší území. Z tohoto pohledu šlo o čin ryze státnický, neboť kníže Václav zachoval životní prostor budoucím pokolením."

Kníže by nebyl podle podle Sobotky oblíben ani v současné politice. Jeho obhajoba zájmů prostého lidu, kritika a trestání toho, co dnes nazýváme korupcí by kolidovala s  se zájmy i některých veřejně činných osob.

Přišel Václavův čas?

Sobotka Václavovu situaci také používá jako příměr k jevům současným. "Před několika lety jsme se stali součástí společenství zvaného Evropská unie. Jde o výjimečný a ojedinělý projekt. Jeho původní myšlenkou je silná Evropa složená ze svobodných zemí. Čas od času se však uvnitř unie objevují tendence suverenitu členských zemí omezit. V takových okamžicích je naším úkolem hlasitě říct, že naše hraniční kameny už nikdy nepadnou a že příštím generacím zachováme naši zemi a suverenitu nedotčenou. Jen tak dostojíme svojí povinnosti. Tak jak to kdysi učinil kníže Václav."

Dále čtěte:


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…