Šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) poslal do připomínkového řízení návrh novely ústavy, jež má zavést klouzavý mandát. Ten má ministrům, kteří jsou zároveň poslanci, umožnit mít v dolní komoře parlamentu náhradníky.
Stále však není zřejmé, zda se bude návrh vztahovat už na současné poslance vzešlé z květnových voleb, nebo až na ty, kteří vzejdou z těch příštích.
Řada otázek
Autoři návrhu upozorňují na skutečnost, že při vztažení návrhu na současné poslance by mohl být porušen zákaz zpětné účinnosti ústavního zákona. Argumentují zejména tím, že voliči ve volbách 2010 rozhodovali bez toho, že by mohli předpokládat zavedení klouzavého mandátu.
"Vztažení institutu klouzavého mandátu na tyto poslance by mohlo být především ve vztahu k voličům hodnoceno jako retroaktivní právní úprava, a to jak pokud jde o poslance, kteří budou vykonávat funkci člena vlády ke dni nabytí účinnosti navrhovaného ústavního zákona, tak pokud jde o poslance, kteří by do této funkce byli jmenováni po tomto datu, jde však stále o poslance zvolené na základě výsledků voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2010," píše se v důvodové zprávě k návrhu, který byl dnes zveřejněn ve vládní knihovně připravované legislativy.
Koalice plní sliby
Změna ústavy by podle návrhu mohla nabýt účinnosti od 1. ledna 2012. ODS, TOP 09 a VV se k uzákonění klouzavého mandátu zavázaly v koaliční smlouvě a v programovém prohlášení.
Více čtěte:
Pospíšil předloží návrh o klouzavém mandátu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas