Máme příliš mnoho vysokých i středních škol a ministr školství Josef Dobeš si nedokáže představit, že by se už v roce 2012 jejich síť nesnížila. „Problém, který jsem zdědil, je, že je čím dál méně studentů a čím dál více škol," upozorňuje ministr v rozhovoru pro týdeník Instinkt. „Přijdou státní maturity a to může být síto, které ještě sníží počet uchazečů o vysokoškolské studium," připomíná.
Střední školy jsou nyní naplněny z šedesáti procent a ministr by rád dosáhl devadesátiprocentní zaplněnosti. „Pojďme takto ty školy seškrtat. Střední školy může ministerstvo školství ovlivnit," pochvaluje si Dobeš. Vysokých škol by mělo být podle jeho názoru o třetinu méně, ale to dokáže ovlivnit jen penězi. „Pošlu více peněz za kvalitou a méně za kvantitou," plánuje ministr.
Na nespravedlivě rozdělené liškovné vzpomíná část učitelů s hořkostí
Přitom však podle něj bude třeba nastavit správnou míru tak, aby kvalitnější školy obstály, a ty méně kvalitní na peníze už nedosáhly. „Pokud ale tohle neuděláme, tak neufinancujeme rok 2012," varuje šéf resortu. Situaci srovnává s Velkou Británií, která má o padesát procent více vysokých škol, ale je tam sedmkrát více obyvatel, což je hodně křiklavý nepoměr. „Oni jen do toho bezedného pytle sypali další peníze, a s tím já chci přestat," zlobí se na své předchůdce v ministerském křesle.
Na splnění svého slibu minimálně dvacetitisícových platů pro vysokoškolsky vzdělané učitele má v rozpočtu dvě miliardy, ale zdráhá se je ředitelům škol poslat už teď, aby je použili na osobní ohodnocení. „Bojím se, že by to nerozdělili spravedlivě. Tak se to udělalo s těmi čtyřmi miliardami, s takzvaným liškovným, které pro učitele bývalý ministr získal a dodneška na to část učitelů vzpomíná s hořkostí," vysvětluje Dobeš své důvody.
Je alarmující, že z evropských fondů je vyčerpáno jen 0,3 procenta prostředků
Podle něj management škol ještě není nastaven tak, jak by měl být. Ředitelé nemají odpovědnost, nejsou odvolatelní. „Proto jsme se rozhodli novelizovat zákoník práce, abychom mohli hýbat s tarify. Na poměrně velkém počtu škol fungují příbuzenské, kamarádské, nadstandardní vztahy ředitele a některých podřízených a tomu mají zvýšené tarify zabránit," zdůvodňuje ministr obavy z nekalých praktik při rozdělování pohyblivých složek mzdy.
Poradit si musí i s ohroženým čerpáním dotací z evropských fondů. „Těchto padesát miliard je ohroženo od začátku. Já ale problémy řeším. Chci dokázat, že čerpání evropských fondů zrychlím. Jen se ptám, proč se všichni ti lidé neznepokojovali už před několika měsíci. Vždyť je čerpáno jen 0,3 procenta finančních prostředků a tady bylo zadání, že to má být do konce tohoto roku osm procent. A to nikomu nevadilo? To je alarmující," tvrdí ministr Dobeš.
K věci:
Čeští učitelé dostávají poloviční plat než kolegové na západě
Ještě se učitelé budou skládat na Dobeše, směje se Škromach
Klaus mladší bude poradcem ministra školství Dobeše
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih