ODS chce zarazit dvouciferný skok růstu cen elektřiny

08.10.2010 6:12 | Zprávy

ODS nehodlá připustit pro příští rok velký nárůst cen elektřiny. Energetický regulační úřad totiž odhaduje, že se příští rok v důsledku podpory solárních zdrojů zvýší konečná cena elektřiny pro domácnosti o zhruba 12 procent a pro podniky o asi 17 procent.

ODS chce zarazit dvouciferný skok růstu cen elektřiny

Jaké kroky ale hodlá vláda udělat v důsledku hrozícího nárustu cen energiií, to uvede až v příštím týdnu. „V příštím týdnu představíme konkrétní kroky, díky kterým bude nárůst ceny elektřiny pro domácnosti a podniky v příštím roce pouze jednociferný," uvedl v této souvislosti předseda ODS a premiér Petr Nečas.

Energetický regulační úřad (ERÚ) odhaduje, že se příští rok v důsledku podpory solárních zdrojů zvýší konečná cena elektřiny pro domácnosti o zhruba 12 procent a pro podniky o asi 17 procent. Upozornil na to ve čtvrtek na Žofínském fóru předseda ERÚ Josef Fiřt. Konkrétně zmínil, že příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů, který tvoří část ceny elektřiny, se zvýší ze současných 166 korun na asi 520 Kč za megawatthodinu. Česká fotovoltaická průmyslová asociace odhaduje nižší růst poplatku za obnovitelné zdroje na 310 Kč/MWh.

Vláda již některé záchranné kroky učinila

Vláda doposud přijala sérii kroků, díky kterým se v letošním roce nepostaví fotovoltaické elektrárny o instalovaném výkonu 700 MW. To znamená úsporu na podporách pro obnovitelné zdroje energie zhruba 7,8 miliardy korun.

Kromě zastropování podpory pro jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů prosadila vláda také rychlou legislativní změnu, díky které již od března 2011 nebudou mít nárok na podporu fotovoltaické elektrárny postavené na zelené louce. Dále vláda zrušila daňové prázdniny pro obnovitelné zdroje a lineární odpisy nákladů na jejich pořízení.

Nečas: Nemůžeme zasadit firmám smrtící ránu

Cena elektřiny je podle Nečase jedním z klíčových faktorů pro konkurenceschopnost českých firem. „Připustit razantní zdražení elektrického proudu by znamenalo zasadit české ekonomice fatální ránu. Čekalo by nás přesouvání výroby do zahraničí a propouštění, což by ohrozilo daňové příjmy státu a způsobilo existenční problémy v řadě domácností," dodal k tomu Nečas.

Premiér také připomněl, že návrh zákona, kvůli kterému nyní pro vysokou finanční podporu solárních elektráren hrozí zdražení elektřiny, předložila sněmovně vláda sociálnědemokratického premiéra Vladimíra Špidly v roce 2003. Úpravy zákonů schválené nynější vládou podle Nečase způsobí, že se letos nepostaví fotovoltaické elektrárny o instalovaném výkonu 700 megawattů.

„To znamená úsporu na podporách pro obnovitelné zdroje energie asi 7,8 miliardy Kč," doplnil premiér.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…