Zcela jinak než některá česká média a politici nahlíží na výsledky komunálních voleb politolog Jiří Pehe. Za triviální považuje hlavně závěry, že volby skončily vítězstvím nezávislých kandidátů nebo že z politických stran si v celkovém počtu mandátů nejlépe počínala ODS. „Pro celostátní politiku mají vypovídací hodnotu jen výsledky ve velkých městech, kde vzorce hlasování více připomínají hlasování do Poslanecké sněmovny," tvrdí Pehe.
Z vládních stran ho zaujal především nezdar Věcí veřejných, ačkoli jejich předseda Radek John si pochvaluje mnohonásobný nárůst mandátů ve srovnání s rokem 2006. „To, co je skutečně důležité, jsou výsledky VV ve srovnání s výsledky jarních voleb do Poslanecké sněmovny. Jakkoliv se v takovém srovnání měří dvě různé věci, přesto je jasné, že strana, která získala v jarních volbách více než deset procent hlasů, a je členem vládní koalice, zaznamenala drtivou porážku ve volbách komunálních, když zcela propadla ve velkých městech," uvádí politolog.
VV i TOP 09 doplatily na nižší počet a jiné složení voličů
Vyvozuje z toho, že se Věci veřejné staly rozbuškou ve vládní koalici, protože jejich totální selhání je nutné poměřovat překvapivě dobrým výsledkem v jarních volbách do Sněmovny. „Právě proto, že úspěch v jarních volbách je v případě této strany hlavním měřítkem pro posuzování jejích výsledků ve volbách komunálních, je jasné, že véčkaře čeká sebezpytování a vnitřní nestabilita, která může vyústit do oslabení celé vládní koalice," odhaduje Pehe.
Slova chvály nemá ani pro TOP 09, která sice zvítězila v Praze, ale od konkurenta ODS se čekalo víc než vítězství v několika málo městech. „Jak VV, tak TOP 09 samozřejmě hodně utrpěly tím, že ke komunálním volbám přišli voliči v menším počtu a v jiném složení než k volbám do Sněmovny," podotýká politolog s tím, že po relativním neúspěchu v komunálních a senátních volbách se těmto stranám nemusí podařit motivovat mladé voliče z internetové generace stejně jako na jaře 2010.
Ve statutárních městech byly volby částečně i referendem o vládní politice
Na neúspěchu koaličních stran prý nic nemění ani to, že ODS získala v celkovém součtu všech rozdělených mandátů o několik desetin procenta více mandátů než druhá ČSSD. „Z hlediska centrální politiky to nic neznamená, snad kromě toho, že je ODS na místní úrovni o něco lépe zabydlená než ostatní strany," vysvětluje Pehe.
Podstatnější proto je, v kolika statutárních městech ODS zvítězila nebo kolik procent v takových městech získala ve srovnání se svými rivaly. A na této úrovni, která se promítá do centrální politiky, nedopadla ODS tentokrát dobře. „Jakkoliv to lze částečně vysvětlit způsobem, který použil Petr Nečas, tedy že lidé se rozhodovali podle konkrétních situací a lidí, pravdu má i Bohuslav Sobotka, když říká, že volby na této úrovni byly částečně i referendem o vládní politice," uzavírá Pehe.
K věci:
Šťastný: Jaképak fér nebo nefér? Zelení prostě dostali málo hlasů
Reedová si po zdrcující porážce dá v politice pauzu. Pak uvidí
Paroubek strouhá mrkvičku: Vrať se do svého kamrlíku, Kohoute
Foto: pwf.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih