Topolánek se příští týden zúčastní konference o energetice ve vlivném institutu Brookings Institution v americkém hlavním městě. Všech 28 členských států agentury má po třech hlasech, další hlasy jsou státům přiděleny podle objemu dovozu ropy. Spojené státy tak mají 46 hlasů z celkového počtu 181, druhou zemí je Japonsko, které má 18 hlasů a s 11 hlasy Německo. Velká Británie má pouze osm hlasů. Česko i Slovensko mají po čtyřech hlasech.
Podporu potvrdilo Slovensko, ostatní váhají
Mirek Topolánek ale doufá, že bude moci spoléhat na podporu některých evropských států. Předem počítá se Slovenskem, které ho prý jasně podporuje. Podle něj je počet států Unie, kteří mu do funkce hodlají pomoci, asi polovina. Některé země stále váhají.
„Nakonec budou rozhodovat velcí hráči. Není žádným tajemstvím, že jsme byli jak v Londýně, tak Paříži," řekl bývalý český premiér.
Cesta do čela agentury nebude jednoduchá
Mezinárodní energetické agentura, která je součástí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), bude o tom, kdo se stane jejím výkoným ředitelem, rozhodovat letos v prosinci. Kromě Topolánka by se vedení agentury ráda ujala třeba i nizozemská ministryně hospodářství Maria van der Hoevenová.
Dále:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kls