Okolo zákoníku práce zatím představilo tři své varianty pouze ministerstvo práce a sociálních věcí. V prvních dvou variantách jsou představeny kompletní změny mzdových tabulek. V té třetí variantě, která se nakonec prosadila, je rozšířeno takzvané pásmové odměňování, které je nyní možné například ve zdravotnictví či u uměleckých profesí.
Předloha také zrušila číselné vyjádření poměru mezi nejvyšší a nejnižší platovou třídou a rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším platovým stupněm. Variantu vláda schválila v novele zákoníku práce a odeslala do sněmovny.
Ani jeden z návrhů se ovšem nelíbil odborům. Ty kvůli tomu dokonce 12. října vyhlásily stávkovou pohotovost. Svoji představu úprav už odboráři předali premiéru Petru Nečasovi.
Situace se uklidní, když prý vláda couvne
Jak Radiožurnálu řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil, odbory teď budou čekat na to, jak se s tím vláda vyrovná. Pokud by na navrhovanou změnu přistoupila, mohla by se podle Zavadila situace kolem platů státních zaměstnanců uklidnit.
„Pokud budou odezvy na náš návrh pozitivní, pak se budeme bavit dál. Já si myslím, že pak by se dala celá záležitost nějakým způsobem uzavřít. Pokud ne, tak pak se uvidí," řekl.
Odbory chtějí i konkrétnější záruky toho, že v letech 2012 až 2014 už platy dále klesat nebudou. Pokud kabinet na tyto návrhy přistoupí, mohla by se podle Zavadila zklidnit i situace kolem platů ve veřejném sektoru.
Podle informací Hospodářských novin budou odboráři během úterý hledat termín i formu protestu pro případ, že vláda bude dál trvat na svém. Pro začátek má jít spíš o hodinovou výstražnou stávku než o celodenní protest.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb