Odbory jsou před branami stávky: Datum protestu sdělí v příštích dnech

02.11.2010 11:22 | Zprávy

Odbory vyhlásí stávku kvůli změnám v platech státních zaměstnanců chystaných vládou. Krizový štáb odborů určí její datum a podobu.

Odbory jsou před branami stávky: Datum protestu sdělí v příštích dnech

„Vyhlásíme stávku tak, že se sejde krizový štáb, a upřesní datum," řekl dnes předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Odborářům totiž vadí, že si vláda při svých úsporných plánech vzala na mušku právě platy policistů, hasičů, státních úředníků a dalších zaměstnanců veřejného sektoru, kterým v příštím roce hodlá dát na platy o deset procent nižší sumu. Tím se podle kabinetu  ušetří zhruba 11 miliard korun.

„Počkáme na zítřek, kdy se sejde vláda, nechci předbíhat. Jestli náš pozměňovací návrh (k zákoníku práce) přijme, pak se poradíme, co dál," zmínil dále Zavadil. Stávku totiž podle něj ještě může vláda odvrátit, a to pokud vzdá plán změnit zákoník práce tak, aby se "rozkývaly" platy ve veřejné sféře. Krizový štáb se ale i bez ohledu na výsledek vládního jednání prý sejde příští týden.

Podle Zavadila existují mezi odboráři rozdílné názory na časový rámec stávky. "Někteří odboráři prosazují kratší dobu, někteří delší," uvedl Zavadil. Není tak jisté, zda to budou dvě hodiny, anebo celý den. Do stávky by se ale podle Zavadila zapojili primárně zaměstnanci rozpočtové a příspěvkové sféry.

Nerozšiřovat sféru pásmového odměňování

Odbory po více než třech měsících také dnes zveřejnily, jak by měla vypadat novela zákoníku práce týkající se mzdových tarifů. Podle návrhu odborů by mělo být zachováno platové rozpětí mezi první a 16. platovou třídou a mezi prvním a 12. platovým stupněm. V podstatě by se tak zachoval dosavadní stav, který chce naopak vláda ve svém návrhu novely zrušit.
    

Dále by se podle návrhu odborářů stanovily zvláštním zákonem platové tarify pedagogických pracovníků. Odbory také požadují, aby vláda nerozšiřovala okruh zaměstnanců, u kterých je možné takzvané pásmové odměňování. To by se určitě nemělo týkat lidí v sociálních službách. Vadí jim i celkové snižování platů ve státní sféře o deset procent.

Chystaná změna zákoníku práce, která má podle vlády platit od ledna příštího roku, by totiž znamenala, že státní zaměstnanec by po dvaceti letech praxe mohl brát teoreticky stejný plat jako úplný nováček. Vláda odborářům nabízela, aby sami určili profese, kterých by se to mohlo týkat, ale na tom se odbory odmítly podílet. "Tuhle špinavou práci ať si udělá sama vláda," prohlásil dnes k tomu Zavadil.

"Kategoricky odmítáme zavedení pásmového odměňování a smluvních platů," podotkl na dnešním brífinku odborů místopředseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.

 Legislativní nouze i kvůli starému složení Senátu 

Odboráře také popudilo, že zásadní změnu v zákoníku práce hodlá vláda prosadit ve speciálním zrychleném režimu legislativní nouze. Ve Sněmovně by se zákony schválily do konce tohoto týdne a v Senátu pak ještě  v jeho starém složení. "Celé to budí dojem, že k legislativní nouzi sáhla vláda jen proto, že dostala ve volbách nařezáno a chce, aby to potvrdil ještě starý Senát, tedy aby Senát mohl udělat, co chce udělat vláda," dodal k tomu šéf odborové centrály Zavadil. 

Proti snižování platů už v září v Praze demonstrovalo okolo 40 tisíc policistů, hasičů, státních zaměstnanců i dalších odborářů. Vláda ale po této demonstraci uvedla, že ustoupit nehodlá a to proto, aby dokázala snížit schodek rozpočtu na příští rok na 135 miliard korun.

Foto: Hans Štembera

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…