Miliardovou zakázku armády provází manipulace a zřejmě i korupční jednání. Provize z ní zřejmě mají minimálně lobbisté, o čemž věděli i vrcholní politici, kteří o ní vyjednávali. I přesto jí nezabránili. O případu informuje páteční Mladá fronta Dnes.
Již v roce 2006 se podle ní sešli na uzavřeném jednání tehdejší šéf obrany Jiří Šedivý, jeho náměstek Martin Barták a šéf vojenské tajné služby Miroslav Krejčík.
Zakázka v soukromé režii
Právě ten prý druhé jmenované informoval, že jeden z podnikatelů, Pavel Stoška, celou zakázku na obchod mezi ministerstvem a Tatrou Kopřivnice režíruje.
„O našich jištěních jsme informovali policii a všechny ministry. Kromě paní Parkanové, ta o naše informace nestála," řekl deníku Krejčík.
I přes jeho zjištění pár týdnů poté právě Šedivý smlouvu s Tatrou podepsal. Byl prý pod velkým tlakem - ze strany politiků i podřízených. „Okamžitě jsem se tázal, zdali s tím lze něco uděla. Bylo mi řečeno, že ta věc byla předána policii," hájil se v listu.
Případ šel k ledu
Fakt, že došlo v zakázce k manipulaci, je jasný ale právě i z policejních odposlechů, i přesto byl pro nedostatek důkazů odložen. Potrestán tak byl pouze jediný muže - paradoxně právě Krejčík. Toho totiž měsíc po nástupu do funkce ministryně obrany odvolala právě Vlasta Parkanová.
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu ústy svého šéfa Roberta Šlachty deníku ale nyní potvrdil, že na základě jeho upozornění případ projedná znovu.
Více čtěte:
Bublan: Barták může ovlivnit koncepci vyšetřování Pandurů
Gripeny by měly armádě zůstat i po roce 2015
Foto: cnb.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas