Lidovci dotahují na Véčka. Ta ztrácí, ukázal výzkum

05.11.2010 12:45 | Zprávy

Konaly-by se nyní volby, zvítězili by v nich sociální demokraté, druhá by skončila ODS. Do sněmovny by se dostala i Véčka.

Lidovci dotahují na Véčka. Ta ztrácí, ukázal výzkum

Z nejnovějšího výzkumu agentury Factum Invenio vyplynulo, že pokud by se koncem října konaly parlamentní volby, vyhrála by je ČSSD. Druhá by skončila ODS, třetí TOP 09 a za ní komunisé. Do sněmovny by se znovu dostali i lidovci, kteří by v preferencích doskočili k Věcem veřejným.

Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny by tak překročilo šest stran. V porovnání s květnovými sněmovními volbami by si sociální demokraté významně polepšili, naopak o nejvíc křesel by přišly Věci veřejné.

ČSSD si polepšuje

Podle volebního modelu Factum Invenio by sociální demokraté koncem října získali 66 poslaneckých mandátů. To je o deset více, než mají nyní.

TOP 09 společně se Starosty by dostala 43 mandátů, ODS pak 47, KSČM by si zachovala 26 poslaneckých křesel. Věci veřejné by měly k dispozici jen devět mandátů místo nynějších 24. Devět poslaneckých křesel by získali také lidovci. 

Volební účast: stejná

Voleb by se podle výzkumu zúčastnilo 62,7 procenta lidí, což je zhruba stejně, kolik voličů přišlo ke květnovým volbách do sněmovny.

Volební model Factum Invenio je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých sněmovních volbách. Bere v potaz i deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Průzkum se uskutečnil ve dnech 22. až 27. října, zúčastnilo se ho 965 občanů starších 18 let.

Více k výzkumům: CVVM , FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM

----------------------------------

Celá tisková zpráva Factum Invenio

05.11.2010

Úspěch ČSSD a KDU-ČSL v podzimních volbách se potvrzuje i v „parlamentním" volebním modelu

Pokud by se volby do poslanecké sněmovny konaly po komunálních a prvním kole senátních voleb, pozice ČSSD v parlamentu by byla výrazně silnější. Do sněmovny by se dostala také KDU-ČSL a současná vládní koalice by ji musela získat ke spolupráci, jinak by disponovala jen 99 křesly. O nejvíc křesel by přišly Věci veřejné.

Volební model, který Factum Invenio zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volební prognózy a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Dotazování proběhlo ve dnech 22.10. - 27.10.2010 na reprezentativním vzorku 965 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se zúčastnilo 62,7 % oprávněných voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla téměř stejná jako účast ve volbách do Sněmovny v květnu 2010 (62,6 % oprávněných voličů).

Podíl občanů, kteří se k žádné straně nepřiklánějí, oproti září mírně poklesl z 39,4 % na 36,5 % oprávněných voličů (12,8 % neví koho volit, 23,7 % by podle vlastního vyjádření k volbám nešlo).

Pětiprocentní hranici, která je pro vstup do Poslanecké sněmovny nutná, by se v daném období pravděpodobně podařilo překonat šesti politickým stranám. Již podruhé výzkum ukázal, že kromě pěti současných parlamentních stran by se do sněmovny dostali také zástupci KDÚ-ČSL. Z kandidujících stran, které by se do sněmovny nedostaly, si nejlépe stojí Strana zelených a Suverenita. Celkem 13,4 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí by „propadlo".

Vnitřní kruh grafu představuje aktuální volební model a vnější skutečné výsledky voleb do PSP ČR z května 2010. Z porovnání je patrné významné posílení ČSSD (o 3,9 procentního bodu). Propad zaznamenaly zejména Věci veřejné, které by nyní získaly o 4,6 procentního bodu méně než v jarních volbách. V případě ODS, TOP 09 a KSČM jsou rozdíly pod hranicí statistické výběrové chyby. Statisticky nevýznamně narostla také podpora KDU-ČSL, volební model však v tomto případě signalizuje, že by pětiprocentní hranici pravděpodobně překročila. Z dalších aspirantů na poslanecká křesla mají k dosažení pětiprocentní hranice nyní nejblíže Zelení se ziskem 3,9 % a Suverenita s 3,1 %.

Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ČSSD pravděpodobně získala 66 mandátů, měla by tedy o deset křesel více než v současnosti. Polepšila by si také TOP 09, společně se Starosty by nyní disponovali 43 mandáty, poměrně těsně za ODS se 47 poslanci. KSČM by si zachovala 26 mandátů. Nejdramatičtěji by se aktuální výsledek promítl u Věcí veřejných, které by disponovaly pouze 9 mandáty místo nynějších 24. KDÚ-ČSL získala 9 mandátů a byla by tak pomyslným jazýčkem na vahách při sestavování vlády.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jas

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Licence přinesly loni svým poskytovatelům necelé čtyři miliardy korun

10:17 Český statistický úřad: Licence přinesly loni svým poskytovatelům necelé čtyři miliardy korun

V roce 2023 bylo v Česku celkem 169 subjektů, které poskytovaly dohromady 889 licencí na některou z …