Stávka odborářů bude 8. prosince. Protestovat se bude celý den

08.11.2010 12:08 | Zprávy

Celodenní stávka kvůli vládním opatřením čeká Česko 8. prosince. Oznámilo to vedení Českomoravského odborového svazu.

Stávka odborářů bude 8. prosince. Protestovat se bude celý den

Na protest proti vládním škrtům, které sníží platy lidí ve veřejné sféře, zastaví odboráři práci. Ke stávce zaměstnanců ve státní a veřejné správě se údajně připojí i další odborové svazy, například lidé pracující ve školství, ač se učitelů škrty pro příští rok přímo netýkají, a policisté či hasiči, kteří stávkovat nesmějí. 

"Ozbrojené složky ale naplánovaly protest na 15. prosince," uvedl předseda konfederace Jaroslav Zavadil.

Odborům vadí, že vláda dá v příštím roce na platy zaměstnanců veřejného sektoru - státní úředníky, pro policisty či hasiče - o deset procent nižší sumu, což bude znamenat nižší platy, propouštění či kombinaci obojího.

Kvůli tomu už také minulý týden při schvalování balíku škrtů ve sněmovně vládní koalice prosadila změnu zákoníku práce, která má umožnit pružnější odměňování zaměstnanců, a to s menším důrazem na počet odpracovaných let. Stávkou chtějí zaměstnanci ale s tímto zákoníkem vyjádřit nesouhlas.Odborářský návrh na změnu zákoníku totiž neuspěl.  

Zavadil ale zmínil, že s vládou chtějí odboráři ještě jednat, a požádají proto o mimořádnou schůzku tripartity. Podrobnosti o stávce přitom zvlášť ještě probere i zasedání ČMKOS, které se sejde 23. a 24. listopadu.  

Odejít chtějí nejen lékaři, ale i sestry

"Budeme stávkovat nejen za naše platy, ale za všechny občany této republiky," uvedla dnes předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Upozornila, že ke konci roku hrozí odchody z nemocnic nejen lékaři, ale i sestry a nezdravotnický personál, včetně odborníků na výpočetní techniku.

Žitníková zdůraznila, že to, co vláda připravuje ve veřejném zdravotním pojištění, je pro stát sice ekonomicky nejméně náročné, ovšem není to v souladu s moderní medicínou. „Pacienti by do budoucna měli významně připlácet na některé druhy zákroků. Například by měli hradit všechny laparoskopické operace, což je scestné. Vraceli bychom se o dvacet let zpátky. Když bude člověk operován klasickou metodou, bude na pracovní neschopnosti šest až osm týdnů, zatímco při laparoskopické jen tři dny. Jeden pohled je lidský a druhý ekonomický," uvedla Žitníková.  

Správa by měla být očištěna od kamarádíčků mocných

Předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štepánek podotkl, že nejde jen o desetiprocentní snížení platů, ale i o významné omezení běžných výdajů a investic u bezpečnostních sborů. "Bude snižován standard služeb. Proto jsme s pracovníky veřejné sféry solidární," dodal Štěpáněk.

Zaměstnance ve státní správě podpoří ve stávce i odboráři z podnikatelského sektoru. Uvedl to Josef Středula z odborového svazu Kovo. Středula se na brífinku odborů pustil od vlády velmi razantně. "Místo toho, aby se vláda se svými zaměstnanci dohodla, tak nasazuje diktát," upozornil.

Podle něj by mimořádné jednání tripartity mělo diskutovat například o situaci ve zdravotnictví. "Pokud s námi nikdo nebude ochotný jednat, přistoupíme k takovým akcím, které budou efektivní. Může to být i generální stávka, proč ne? Nic nevyloučím," uvedl dále Středula.

Je také přesvědčen o tom, že kdyby státní správa byla očištěna od lidí jako jsou kamarádi kamarádů, či neúspěšných politiků, kteří dostali pracovní místo ve veřejné sféře jako trafiku, státní správě by to velmi prospělo. "Mně se hodně dotýká, když se hovoří o tom, že ve státní správě všichni pracují špatně. Není tomu tak," podotkl k tomu. 

Vláda podle něj jen zkouší trpělivost občanů, a navíc je lživě straší prohlášeními, že směřujeme do Řecka. "Rozhodně to tak není," dodal.

Drábek: Já žádného kamaráda na svém úřadu nemám 

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek pak v rozhovoru České televize zejména výroky Středuly vehementně odmítl. "Výroky musím jednoznačně odmítnout. Vláda nemůže ustoupit od základního cíle, což je rozpočtová umravněnost. Chtěl bych, aby kroky odborů byly konkrétnější, ovšem nejsou," uvedl v televizi Drábek s tím, že nemá rozhodně ve svém úřadu žádného svého "kamarádíčka" jak naznačuje Středula.

"Také jsem mnohokrát slyšel, že plánované změny tarifních platů budou v takovém rozsahu, že někomu bude snížen plat až o 40 procent. Tak to důrazně popírám, to není pravda," dodal Drábek pro televizi.

Největší protestní akce byla v roce 1994

Mezi největší protestní akce a stávky v Česku patřila zatím výstražná patnáctiminutová stávka, která se uskutečnila 21. prosince 1994. Podle ČMKOS tehdy přerušilo práci na půl milionu odborářů a k akcím na podporu jejich požadavků se připojilo téměř 1,7 milionu lidí.

O rok později se demonstrace odborářů na Staroměstském náměstí v Praze zúčastnilo 90 tisíc  lidí. V červnu roku 2008 se do hodinové výstražné stávky proti vládním reformám zapojilo 985 tisíc lidí, protestovali zdravotníci, zastavila se městská hromadná doprava a na více než hodinu i provoz vlaků. 
    

Letos se velká protestní akce organizovaná odbory uskutečnila 21. září, kdy proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády demonstrovalo v Praze na Palachově náměstí zhruba 40 tisíc odborářů. Mezi nimi byli policisté, vojáci, hasiči, celníci, zástupci vězeňské služby, daňové správy či justiční pracovníci, zástupci školských odborů, zdravotníci a úředníci.

Velké protestní akce a stávky pořádané ČMKOS od roku 1994 (zdroj ČTK) :

  • 22. března 1994 - Na 40.000 odborářů ČMKOS protestovalo na Staroměstském náměstí v Praze proti způsobu projednávání novely zákoníku práce, návrhu zákona o státní službě a o základním důchodovém pojištění v Poslanecké sněmovně.
        
  • 21. prosince 1994 - Výstražná patnáctiminutová stávka v podnicích na celém území ČR se uskutečnila na protest proti vládnímu návrhu zákona o důchodovém pojištění. Podle ČMKOS se zúčastnilo 4600 odborových organizací, práci přerušilo na půl milionu odborářů. Akcí na podporu požadavků ČMKOS se zúčastnilo 1,680.000 lidí.
        
  • 25. března 1995 - Demonstrace odborářů na Staroměstském náměstí v Praze požadovala změnu nových sociálních zákonů. Zúčastnilo se až 90.000 lidí.
       
  •  8. listopadu 1997 - Proti hospodářské a sociální politice vlády protestovali odboráři na Staroměstském náměstí. Podle ČMKOS se zúčastnilo na 120.000 lidí, podle policie asi 60.000.
        
  • 23. června 2003 - Odboráři ČMKOS před úřadem vlády v Praze protestovali proti reformě veřejných financí, kterou ten den vláda schválila. Na hodinovém protestu se podle policie sešlo asi 2200 lidí, organizátoři hovořili až o 6000 demonstrantech.
        
  • 13. září 2003 - Na demonstraci proti reformě veřejných financí, kterou pořádaly centrály ČMKOS a Asociace samostatných odborů (ASO), pochodovalo Prahou podle odhadu pořadatelů více než 20.000 účastníků.
        
  • 26. listopadu 2005 - Kolem 25.000 odborářů v Praze podpořilo vládní návrh zákoníku práce a dožadovalo se sociálních jistot pro zaměstnance. Akci připravily ČMKOS a ASO.
        
  • 23. června 2007 - Pod heslem "Zastavme škrtformu" se v Praze na Václavském náměstí do demonstrace proti vládní reformě veřejných financí zapojilo zhruba 35.000 odborářů z celé ČR. Odhad policie byl o pět tisíc účastníků nižší.
        
  • 21. května 2008 - ČMKOS v rámci měsíce nepokojů zahájila před úřadem vlády protesty proti vládním reformám veřejných financí, zdravotnické a penzijní reformě. Uskutečnily se čtyři, největší byl poslední protest 9. června s účastí několika tisícovek zejména školských odborářů.
        
  • 24. června 2008 - Hodinové výstražné stávky proti vládním reformám se na území ČR zúčastnilo celkem 985.000 lidí, z toho 306.000 zaměstnanců na hodinu přerušilo práci. Součástí byl protest zdravotníků (od rána do 14:00) proti reformám ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). V mnoha městech se zastavila doprava. Strojvedoucí mezi 13:00 a 14:15 zastavili většinu dálkových i regionálních vlaků.
        
  • 16. května 2009 - Demonstrace ČMKOS proti dopadům krize na zaměstnance se na Hradčanském náměstí v Praze podle odborů zúčastnilo až 30.000 lidí, mezi nimi odboráři z 11 evropských zemí. K akci se připojili i členové školských odborů, kteří dopoledne před budovou ministerstva školství protestovali proti nízkým platům učitelů i nepedagogických pracovníků.
        
  • 21. září 2010 - Proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády demonstrovalo v Praze na Palachově náměstí na 40.000 odborářů (policisté, vojáci, hasiči, celníci, zástupci vězeňské služby, daňové správy či justiční pracovníci, zástupci školských odborů, zdravotníci a úředníci).
        
  • 8. listopadu 2010 - Odbory oznámily, že celodenní stávka na protest proti vládním úsporným opatřením čeká Česko 8. prosince. Stávkovat budou zaměstnanci ve státní a veřejné správě, připojí se i další odborové svazy. Ozbrojené složky, které nemohou stávkovat, naplánovaly protest na 15. prosince.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…