Věci veřejné se ocitly na rozcestí. Jejich obliba prudce klesá

29.11.2010 9:03 | Zprávy

Věci veřejné vlétly do nejvyšší politiky na křídlech protestu proti tradičním stranám. Pár měsíců po volbách jim ale dochází dech a komentátor MF Dnes Komárek dokonce považuje za logické, aby v roce 2012 opustily vládu a staly se znovu protestní stranou.

Věci veřejné se ocitly na rozcestí. Jejich obliba prudce klesá

Nejmenší vládní stranu čekají těžké časy. Obliba Věcí veřejných prudce klesá a navíc nemají mnoho co nabídnout. Kondice VV bude mít přirozeně vliv na fungování vlády, podobně jako na něj bude mít střet ODS a TOP 09 o hegemona na pravici. „Oba tyto faktory mohou vést k předčasnému Nečasovu pádu a k tomu, že se modernizační reformy nadlouho, ne-li navždy, odloží," domnívá se Martin Komárek v komentáři MF Dnes.

Bártova a Johnova strana vlétla do Sněmovny v polovině roku na křídlech protestu proti tradičním stranám. ODS i ČSSD ztratily statisíce hlasů. „Věci veřejné dokázaly vzbudit dojem, že umějí něco, co tradiční pravice a levice neumí. Být lidští, nepapaláští, zkrátka normální," připomíná Komárek, jaký trik se v předvolební kampani Věcem veřejným povedl.

Věci veřejné zjistí, že je ohrožuje jejich pobyt ve vládě

Po prudkém propadu přízně ve volebních preferencích se strana chce znovu líbit. Otázka je, zda to jde. O Radku Johnovi panuje přesvědčení, že mu chybí talent pro politiku, Vít Bárta je vnímán jako soukromý majitel strany. „To Věcem veřejným též příliš nepomáhá. Za svou pověst si oba muži mohou z velké části sami," míní komentátor.

Lidé podle něj už necítí čelné politiky VV jako poctivé nositele změny. „Z toho ovšem může vyplývat silná hrozba pro bytí a nebytí kabinetu. Pokud nejsou Věci veřejné stranou na jedno použití, dříve či později zjistí, že je ohrožuje jejich pobyt ve vládě," tvrdí Komárek, že být u moci a zároveň protestovat dost dobře skloubit nejde.

V roce 2012 by se Bárta a spol. měli sbalit a začít zase protestovat

Do voleb zbývá tři a půl roku, takže teď je ještě tato úvaha nemusí tolik trápit a mohou uvažovat o dílčích změnách. V polovině volebního období to bude jinak. „Logika je jasná: v roce 2012 se sbalit a začít zase protestovat. Zůstává však otázka, zda to voliči vezmou jinak než jako účelový záchranný manévr," ptá se komentátor.

Věci veřejné si uvědomují, že jsou v krizi. To je první krok k nápravě. V politice můžete se starými psy předvést nové kousky, jenže je musíte umět. „A Věci veřejné se potřebují především učit. Zda na to budou mít dost času, je však pochybné. A i kdyby měly ten čas, nejspíš jim bude chybět pokora a trpělivost. Laciný úspěch totiž lidi obvykle kazí," uzavírá Komárek.

K věci:

Lidovci dotahují na Véčka. Ta ztrácí, ukázal výzkum 

Véčka podle Hanáka: Veverky, které chňaply po vládní jitrničce 

Takhle klesl Radek John. To se mu nebude číst dobře 

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…