Hodně nadějně vypadalo, když faktický lídr Věcí veřejných Vít Bárta nastoupil energicky na ministerstvo dopravy, o kterém vrabci cvrlikali, že zde na předražené zakázky tečou peníze daňových poplatníků plným proudem. Minulý týden zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu potvrdila, že se nejméně polovina z každoroční padesátimilionové dotace na stavbu silnic a dálnic utratí zbytečně a nehospodárně.
„K jistě velkému zklamání ministra dopravy se s tím bohužel nedá nic dělat. Nevýhodné smlouvy jsou uzavřeny na léta dopředu. Do černých asfaltových děr tak budeme lít další miliardy, které protečou majitelům velkých zahraničních firem," uvádí sociolog Jan Keller v komentáři deníku Právo s tím, že by se mohlo zdát, že tedy VV kandidovaly na jaře do parlamentu zcela zbytečně.
Na každém kilometru silnic se dalo ušetřit padesát milionů
„Se stromem korupce sice veverky nezatřásly, podepsaly se však pod zákony, které umožní tunely stále znovu naplňovat penězi," upozorňuje sociolog a poukazuje na to, že jen na snížení platů zaměstnanců ve veřejné sféře, které Bártova strana pomohla prosadit, ušetří státní pokladna ročně šest až deset miliard a další dvě miliardy uspoří na nemocenské.
K tomu ještě zmiňuje zrušení sociálního příplatku pro nejchudší rodiny s dětmi, což přinese úsporu tří miliard ročně. Seškrtáním porodného se získá miliarda a půl, další půlmiliardu ročně přinese redukce rodičovského příspěvku. „Dopravní experti odhadují, že je možné stavět silnice I. třídy do 50 milionů za kilometr. Dnes to stojí hodně přes 100 milionů," připomíná Keller, kde by se mohlo šetřit.
Škrty nejvíce poznamenaní nemohli plýtvání ovlivnit jako Nečas a Kalousek
Nejvíce předražených zakázek bylo realizováno v roce 2008. „Mohli to snad nějak ovlivnit odboráři, kterým Petr Nečas vytýká, že svými požadavky destabilizují zemi? Mohly to ovlivnit rodiny s malými dětmi? Nebo příjemci sociálních dávek a nezaměstnaní, na kterých se vyplýtvané peníze budou nyní šetřit?" ptá se sociolog.
Ti všichni dohromady to mohli ovlivnit určitě nesrovnatelně méně než Petr Nečas, Miroslav Kalousek a dnešní zachránci státního rozpočtu. „Vít Bárta se svými veverkami budou pomáhat dále utahovat šrouby a peníze dál potečou do kanálu korupce. Zdá se, že jim to osobně příliš nevadí. Jsou totiž přesvědčeni, že právě k tomu dostali od voličů silný mandát," uzavírá Keller.
K věci:
I Mussolini byl proti korupci. Přidejte něco, vyzývá list VV
Konference Véček skončila děsivým útokem na Ivana Langera
Škárka měl mluvit o pravicových VV, měl ale smůlu. Přišel o hlas
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih