Dále čtěte:
Proč Topolánek prodává? Ptali jsme se exšéfa Blesku
Kde je Topolánek? Ve své osudové vile
Topolánkovo toskánské repete: Velké varování pro ODS, tvrdí odborníci
Lisabon, nebo Moskva
Když Topolánek totiž prosazoval v parlamentu Lisabonskou smlouvu, která byla v rozporu s programem ODS, tak postavil zjednodušeně celou záležitost tak, že bude buď Lisabon, nebo Moskva. Tedy že buď budeme pod vlivem Bruselu a EU, nebo Ruska. Sám pak na semináři ale přiznal, že Berlín, Řím a Paříž mají s Ruskem dobré bilaterální vztahy. Lisabonskou smlouvou se hlasovací pozice těchto proruských států v EU zhruba zdvojnásobila, zatímco České republice se dvakrát zmenšila.
Až na tento drobný incident byl ale Topolánek ve výborné formě a mluvil spatra a byl dobře připraven. Na samotný seminář dorazil asi o čtvrt hodiny dříve a živě konverzoval s Ladislavem Mrklasem, prorektorem vysoké školy Cevro Institut, která akci pořádala, ředitelem pražského Centra transatlantických vztahů Janem Jirešem a ředitelem komunikace skupiny RWE Martinem Chalupským, který byl jeho spoluřečníkem v prvním panelu.
PROHLÉDNĚTE SI FOTOGRAFIE ZE SEMINÁŘE
Mám rád romantickou ruskou duši, ne imperialismus
Podle Topolánka nejsou EU ani NATO schopny zajistit energetickou bezpečnost Evropy. Bývalý premiér zde hovořil o plynové krizi z počátku roku 2009, kdy se Česká republika zrovna ujímala předsednictví EU. Krize měla podle Topolánka tři aspekty: 1) byznysový, kdy existují obchodníci s ropou na Ukrajině, kteří mají své vlastní zájmy, 2) taktický, kdy se podařilo odbourat kritiku pobaltských států proti Nordstreamu a 3) geopolitický, kdy Rusko vyslalo signál do bývalých zemí Sovětského svazu, že kdo bude zlobit, bude potrestán.
„Mám rád ruskou romantickou duši, ne ruský imperialismus," řekl Topolánek. Ten upozornil, že Rusko diverzifikuje export svých zdrojů a podařilo se rychle postavit ropovod do Číny. Tím by bylo méně závislé na dodávkách do Evropy a mohlo by to používat jako páku. Topolánek dále řekl, že pokud se budou stále vyjednávat bilaterální kontrakty s Ruskem, společná energetická politika EU nebude.
Jsme ve vlivové zóně Německa
Česká republika by se měla podle Topolánka přestat spoléhat na multilaterální organizace, vazba na Německo podle něj garantuje energetickou bezpečnost ČR více než EU, což dokázaly i osobní kontakty s šéfem skupiny RWE v ČR Martinem Hermannem či kancléřkou Angelou Merkelovou během plynové krize. Topolánek řekl, že raději bude v zájmové sféře Německa než Ruska. Jako důležitý nástroj soběstačnosti označil také jadernou energetiku.
Martin Chalupský z RWE hovořil o konkrétních opatřeních skupiny v době plynové krize, která však díky opatřením společnosti do Česka nedorazila a to mohlo navíc pomoci i Slovensku. Když řekl, že RWE zvládla krizi dobře, tak expremiér přikyvoval.
Diverzifikace zdrojů
Podle Chalupského je receptem proti zranitelnosti diverzifikace zdrojů, která se částečně povedla tím, že ČR je napojena na Ingolstadt a má tedy i dodávky z Norska. Chalupský také podobně jako jeho kolega Daniel Urban varovali před tím, že liberalizace obchodu s plynem přináší rizika a že menší dodavatelé nemají zájem skladovat plyn, protože jim to přináší náklady.
Expředseda vlády Topolánek v diskusi řekl, že projekt Nabucco nemusí být úplně ztracen a že plyn pro Nabucco existuje ve středoasijských republikách. Topolánek je na rozdíl od Chalupského zastáncem externí společné energetické politiky, ne té interní, která by sjednotila regulaci v energetice, která je podle Topolánka mnohdy hloupá a vede ke zvyšování daní, které likvidují byznys.
Další panely
V dalších panelech potom vystoupil bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR, armádní generál ve výslužbě Jiří Šedivý, který ukazoval konkrétní čísla závislosti na Rusku a varoval před tím, že Rusko stále nachází nové zdroje surovin a že vzniká spolupráce s asijskými státy v Šanghajském paktu.
Dále vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, který hovořil o chystaných opatření Evropské komise, Daniel Urban z RWE, který poukazoval na jistá rizika liberalizace trhu s plynem a první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider, který jako lék proti energetickým rizikům vidí také diverzifikaci zdrojů, investice do infrastruktury a dobré vztahy se sousedními zeměmi a spolupráci v EU.
Související:
Vláda už Topolánkovi práci shánět nebude. Ať hledá sám
Topolánkův sen o energetické agentuře se rozplývá
Raději sehnat Topolánkovi "trafiku", než aby mluvil, radí protikorupčník
Foto: Zbyněk Pecák
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík