Poradní těleso jako NERV se dá zneužít, varuje odborník

26.12.2010 12:16 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Národní ekonomická rada vlády (NERV) je už standardizovaným poradním orgánem vlády ČR. Přestože její činnost byla krátkodobě pozastavena, premiér Nečas ji znovuaktivoval, byť s personálními obměnami. Jak se na její činnost dívají politologové?

Poradní těleso jako NERV se dá zneužít, varuje odborník

V NERVu sídlí ekonomičtí odborníci nejrůznějších specializací od profesorů ekonomie, přes bankovní odborníky. Nikoli profese, ale ekonomické teorie, ze kterých poradci vycházejí, jsou v některých případech protichůdné a ideologicky do sebe prostě nezapadají. Není to trochu kontraproduktivní ? Je vůbec činnost NERVu přínosná? Nebo jde jen o hašteření na nižší úrovni. Jak je to jinde ve světě? Ptali jsme se politologů.

Je to průchodnější


"Neznám přesnou obdobu NERvu, ale určité formy expertních panelů a rad jsou v cizině poměrně běžné. Pokud se experti různých názorů na něčem shodnou, může to pak být i politicky průchodnější řešení. Problém by byl, kdyby NERV neměl žádné jasné výstupy," vysvětluje politolog Miroslav Mareš z MU Brno.


Vysokoobrátkoví vědci i divadélko

"Vím o americkém institutu, který radí i presidentovi (na zakázku) a pracuje v něm několik (10-15) mladých "vysokoobrátkových" vědců, ale také hned několik bývalých ministrů zahraničních věcí a jeden obrany. Také oni jsou nejrůznějších názorů, ale umějí se dobrat společného díla," konstatuje politolog Zdeněk Zbořil. Poradní těleso se však podle něho dá i zneužít. "Podobný poradní orgán měl dokonce na začátku své éry indonéský president Suharto a různí členové tohoto institutu, který se zabýval analýzou aktuálních ekonomických poměrů a odhadem budoucího vývoje, jednak bádali, jednak "reprezentovali", neboli působili na veřejné mínění v USA ve prospěch důvěryhodnosti presidenta-generála," vysvětluje praktiku Zbořil.

Plodné diskuse

"Existence jakéhokoli poradního orgánu vlády, případně i jiných vládních institucí, složeného z odborníku je zcela nepochybně přínosná," argumentuje Jakub Charvát z MUP, ale klade podstatnou podmínku přínosu. "Pokud je takový orgán schopen vést odbornou diskuzi a dosáhnout nějakého kompromisního závěru, pak jeho názorově různorodé složení rozhodně není na škodu, ba naopak může poskytnout zajímavé a podnětné alternativní pohledy na zkoumanou problematiku," uzavřel Charvát

Vaříme gulášek, ne speciality.

"Kdybyste vzali deset špičkových kuchařů a chtěli po nich, ať uvaří specialitu, tak se poperou, ale my tam musíme uvařit guláš, který stráví všichni, přestože někomu bude chutnat víc a jinému míň," shrnul práci NERVu jeho člen ekonom Tomáš Sedláček.

 

 

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …