„V souvislosti se stupňující se medializací a s ohledem na významná „otevřená" prohlášení politických představitelů považujeme i my za nutné reagovat na akci „Děkujeme, odcházíme". Významně se totiž dotkne zdravotní péče a zdravotnických zařízení. Celá akce je důsledkem dlouhodobé snahy Vlády České republiky a Ministerstva zdravotnictví neřešit situaci a požadavky lékařů," řekl Parlamentním listům Zimola.
Stát tak podle něj i jeho náměstkyně rezignoval na roli garanta dostupnosti a zajištění zdravotní péče. Lékaři ve svých oprávněných požadavcích, které nelze redukovat pouze na tlak na navýšení mezd, volají po zavedení systému a koncepčnosti do zdravotnictví.
„Upozorňujeme na možná rizika postupu, který jako poslední prostředek komunikace lékaři zvolili. Jsou jimi hlavně: ohrožení dostupnosti zdravotní péče pro občany, nutnost propouštění středního zdravotnického personálu, ohrožení existence některých oddělení či dokonce nemocnic, zvláště menších regionálních, živelná restrukturalizace v některých oborech, především těch, kde je už dnes nedostatek kvalifikovaných lékařů a výpadky v příjmech nemocnic," podotkla Stráská.
Vláda prý ohrožení neřeší
V Jihočeském kraji existuje téměř optimální síť zdravotnických zařízení. Jejich hospodaření je vyrovnané nebo ziskové. Mzdy lékařů a středního zdravotnického personálu se pohybují lehce nad celostátním průměrem. Jihočeský kraj své nemocnice i lékaře podporuje, mimo jiné například vyhlášením grantového programu na vzdělávání lékařů. "Nelze však akceptovat neodůvodněné disproporce, které ve zdravotnictví existují v neprospěch krajských nemocnic. Ať již jsou to různé úhrady za výkony od pojišťoven v různých nemocnicích, diskriminace krajských zařízení při nastavování podmínek poskytování péče, rozdílnost nastavení plateb pro privátní a nemocniční sféru, která je i s přihlédnutím k odpovědnosti práce značně znevýhodněna, dlouhodobě podhodnocená. Dále pak zbytečně zatěžující a pro malé nemocnice diskriminační a neefektivní systém dalšího vzdělávání lékařů," uvedl hejtman.
V otevřeném dopise hetman a náměstkyně vyzývají ministra Hegera i celou vládu, aby problém urychleně řešili, a zároveň jednohlasně říkají: „Nechceme věřit spekulacím, že Vláda ČR ve skutečnosti tuto akci lékařů vítá - jejími vedlejšími efekty totiž budou zániky některých regionálních nemocnic či větší zisky pojišťoven. Nechceme věřit ani tomu, že v boji se sociálnědemokratickými hejtmany si Vláda ČR bere za rukojmí jak lékaře, tak pacienty. Vyzýváme proto všechny strany k zodpovědnosti a korektnímu jednání. Naším zájmem a povinností musí být zajištění potřebných služeb občanům."
Z jihočeských nemocnic má podle odhadů odejít několik stovek lékařů. Hrozí tak reálně omezení péče na akutní, škrty v plánovaných operacích a značné úspory. To by mohlo Jižní Čechy značně paralyzovat.
Více:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kraus