Kdyby vláda padla, šmejdi by to měli těžké, zlobí se Fendrych

23.12.2010 7:04 | Zprávy

Polistopadový náměstek ministra vnitra a nyní politický glosátor Martin Fendrych kritizuje v komentáři pro Týden.cz aktéry úterní schůzky na Hradě, hlavu státu nevyjímaje.

Kdyby vláda padla, šmejdi by to měli těžké, zlobí se Fendrych

Podle očekávání se nenašel ani jediný odvážný koaliční poslanec, který by hlasoval pro nedůvěru vládě. „Jediný se nevzepřel dohodě, která byla učiněna na Hradě u Václava Klause. Jeho pozvání na Hrad a upečení tajné dohody můžeme chápat jako ´návrat Klause do ODS´. Vypadá to, že modrou stranu, kterou kdysi založil, zachránil," uvádí Martin Fendrych v komentáři pro Týden.cz.

Podle něj se Petr Nečas, který nepomohl vysokému státnímu úředníkovi bránit okrádání státu, ukázal jako slabý šéf země i strany. „Slabý proti korupci, slabý na své ministry, slabý při jednání s koaličními kolegy. Klaus to vzal na Hradě za něj. Nečas je teď podobně formální předseda ODS, jako je John formální vůdce Věcí veřejných," myslí si Fendrych.

Pro Věci veřejné je to totální pád a zrada voličů

Komentátor je však přesvědčen, že Klaus nezachránil ODS, ale zkorumpovanou ODS. „Kdyby byla tato vláda padla, všelijací šmejdi a zloději by to měli hodně těžké. Strana by je z pudu sebezáchovy vyvrhla. Takhle ne. Takhle ji otec Lajose Bacse a Radjiva M. Sinhy udržel při starém. Při klausovském," poznamenává Fendrych.

Za přijetí tajných závěrů schůzky kritizuje i Věci veřejné, které se s oblibou nazývají stranou přímé demokracie. „To je totální pád, selhání, zrada voličů. Před hlasováním o nedůvěře VV neuspořádaly referendum, ač tvrdily, že to tak bude při každém zásadním rozhodnutí. Lhaly. Když se to nehodí, když hrozí, že referendum nenahraje jejich záměrům, nekoná se," tepe komentátor nejmenší vládní stranu.

Kšefty za zavřenými dveřmi jsou politikou Lukašenka

Jejího předsedu Radka Johna už považuje za politickou mrtvolu. Vydupal si sice odvolání policejního prezidenta Oldřicha Martinů, ale ve své straně už neznamená nic. A je skandální, že dohoda, na níž se podílel, nebyla zveřejněna. „Veřejnost má pro aktéry toho kšeftu za zavřenými dveřmi cenu lejna. To je politika Lukašenka, ne demokratické hlavy státu. A co nám budou tvrdit? Že to dělají pro naše dobro. Pro reformy - které se nekonají," zlobí se Fendrych.

K věci:

Premiér Kalousek, premiér Schwarzenberg? Údajný návrh VV 

Martinů oznámil rezignaci. Dojala ho plaketa od Klause 

Politolog Zbořil: Klaus se posunul do tajemné hybatelské zóny 

Foto: Zbyněk Pecák

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …