V souvislosti s tajnou smlouvou, která vznikla v úterních odpoledních hodinách na Pražském hradě a pomohla udržet koalici pohromadě během hlasování o nedůvěře kabinetu, se ve středu hovoří především ve dvou rovinách. Jde prý o faktické vítězství a převzetí vládních i stranických otěží ze strany prezidenta Klause, což je podle opozice neústavní a neslýchané.
Druhou otázkou je pak současná pozice ODS v kabinetu, především vůči VV, a také postavení premiéra Petra Nečase. Ten podle expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka nevydrží déle než do jara, pak bude vyměněn.
NÁZORY POLITOLOGŮ:
Nebýt Klause, Nečas by to neustál, soudí většina politologů
Politolog Zbořil: Klaus se posunul do tajemné hybatelské zóny
Vítěz Klaus? A kdo jiný měl konat?
Vicekancléř Petr Hájek ale všechny podobné spekulace odmítá, šlo prý o naprosto korektní zatažení za záchrannou brzdu ve chvíli, kdy již nebylo odkladu. „Kdo by to měl udělat jiný, než prezident republiky, k němuž navíc má většina lídrů současné koalice důvěru? Pokud někdo zvítězil, pak zdravý rozum a vědomí odpovědnosti," komentuje Hájek narážky na Klause jako současného faktického šéfa kabinetu.
„Jednali spolu jako dospělí lidé se vzájemným respektem a výsledek se dostavil. Chápu, že to někomu neudělalo radost, ale občas je nutné spolknout i pozitivní zprávy z české politiky," uvedl pro ParlamentníListy.cz Hájek.
Vláda prý díky krizi posílí
Prezidentův muž připouští, že jednání mezi koaličními špičkami s prezidentem v roli moderátora bylo napjaté. Petr Nečas ale podle něj není tím, kdo musel pod Klausovou taktovkou vyklidit v mnoha oblastech pozice rozhněvaným zástupcům Věcí Veřejných.
„Spekulace o tom, že nejvíce musel ustoupit premiér, jsou směšné. Petr Nečas naopak projevil během dlouhého a vypjatého jednání klid a racionalitu s vědomím, že největší díl odpovědnosti za vládu nese on. To ho v mých očích spíše zdobí, než dehonestuje, jak by si mnozí novináři přáli. Vnitřní síla se projevuje jinak než hlasitým křikem a hysterií. Nevyhrál nikdo, nikdo nebyl oslaben. Až se vše uklidní, všichni zjistíme, že vláda naopak vyšla z této krize důvěry posílena," soudí Hájek.
Sazeči větru
Spekulace o tom, že právě vyklízení vyjednávacích pozic ve prospěch VV je tím pravým důvodem, proč se nikomu z K9 ani prezidentovi samému nechce o dohodě hovořit, tak Hájek rezolutně vyvrací. A nad protesty kvůli nezveřejnění smlouvy, za jejíhož garanta se sám Klaus označil, kroutí hlavou.
„Běsnění parlamentní opozice a novinářů, že gentlemanská dohoda bez papírů a podpisů, která zůstane jen mezi přítomnými, je něco neslušného, je velmi příznačné. Křičet na WikiLeaks, že k úspěchu některých jednání je nezbytná jistá diskrétnost, a současně křičet na vládní vyjednavače, co si to dovolují neudělat okamžitě striptýz, jakou metodou svůj spor urovnali, je paranoidní a schizofrenní současně. Představa, že někdo umí držet slovo, je pro tyto lidi fyzicky nepochopitelná. Jsou to stále titíž. Profesionální sazeči větru," posílá vicekancléř Hájek vzkaz novinářům a opozici.
Dále čtěte:
Rath se směje Nečasovi. Udělal průser a taťka to za něj domluvil
Sobotka se zlobí. Nejsme přeci v prezidentském systému
Věci veřejné to konečně řekly: Vládu padnout nenecháme
Hašek o Klausovi: Nevím, zda je aktivní či aktivistický
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek