V nemocnicích dvacet let přibývali lékaři a ubývala lůžka

28.12.2010 12:43 | Zprávy

České zdravotnictví je ohroženo avizovaným odchodem téměř čtvrtiny nemocničních lékařů. Ale je tomu skutečně tak? Týden.cz poukazuje na data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, podle nichž počty lékařů v nemocnicích od roku 1989 dlouhodobě rostly.

V nemocnicích dvacet let přibývali lékaři a ubývala lůžka

Nespokojenost lékařů a jejich výpovědi, které nyní rozvážejí zástupci pověřené advokátní kanceláře po nemocnicích, nemusejí být tak zcela proti srsti vládě a ministerstvu zdravotnictví. Mají totiž v plánu důkladnou reformu poskytování lůžkové zdravotní péče a hromadný exodus lékařů, kteří jsou nespokojeni se svými platy, má změny jen urychlit.

Pokud lékaři své hrozby naplní, dostane se jejich počet na polistopadovou úroveň, informuje v této souvislosti Týden.cz. Z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky totiž vyplývá, že v roce 1989 pracovalo ve 161 nemocnicích 10 860 lékařů, o šest let později se jejich počet zvedl na 14 368 lékařů. Dnes české pacienty léčí ve 191 špitálech 18 853 doktorů.

Ministr zdravotnictví chce podporovat jednodenní medicínu

Zatímco ale lékařů přibývá, lůžek, která mají na starosti, je méně. V roce sametové revoluce bylo v nemocnicích k dispozici 86 399 postelí, v minulém roce už to bylo jen 62 992. „Kapacita lůžkových zařízení postupně klesá," přiznává zpráva ústavu. To samé platí i pro dobu hospitalizace každého pacienta. Za posledních dvacet let se snížila o více než čtyři dny na dnešních devět dnů.

A vláda plánuje, že lůžek bude ještě méně. „Lidé se budou více chodit léčit do ambulancí. Chceme podporovat jednodenní medicínu a klást důraz na snižování počtu akutních lůžek," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Léčení v ambulanci je totiž podle něj daleko levnější než lůžko v nemocnici. Někteří odcházející lékaři už plánují, že si soukromé ambulance otevřou.

Vývoj platů lékařů kopíruje vývoj průměrné mzdy všech zaměstnanců

K průměrnému výdělku zaměstnanců ve zdravotnictví uvedl Ústav zdravotnických informací a statistiky, že kopíruje vývoj průměrné mzdy zaměstnanců v celém národním hospodářství. V roce 1989 byl průměrný plat lékaře 5 072 Kč, v roce 1995 dosáhl 15 860 Kč, o pět let později 24 936 Kč, v roce 2005 činil 38 668 Kč a v roce 2009 už byl 48 732 Kč.

K věci:

Pacienti naříkají či nadávají. Reklama lékařů je vidět 

Nemocnice budou po exodu lékařů jen poskytovat první pomoc 

Odejdou ti, bez nichž se nemocnice neobejdou, hrozí lékaři 

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Politici nemají výsledky. A proto se zjevil Musk, soudí Ivan Hoffman

17:02 Politici nemají výsledky. A proto se zjevil Musk, soudí Ivan Hoffman

POHLED IVANA HOFFMANA Elon Musk je politickým amatérem, který dokázal zatřást věcmi, ve kterých prof…