České zdravotnictví zřejmě nemá daleko ke krizovému stavu. V případě, že by tisíce lékařů, kteří dali výpověď, skutečně z nemocnic odešli, uvažuje ministr zdravotnictví Leoš Heger o vyhlášení stavu nebezpečí.
Zátěž padne na hejtmany
Slibuje však, že akutní zdravotní péči pacienti dostanou i v něm. "Největší zátěž bude na hejtmanech, ale slíbili jsme jim, že budeme v každém kraji hledat řešení, jak skloubit pozici fakultních a krajských nemocnic – hlavně pak tam, kde se péče rozpadne," sdělil Heger serveru iDNES.cz.
Právě jednomu z hejtmanů, hlavě Jihomoravského kraje Michalu Haškovi, se ale ministrův postup hrubě nelíbí. Ve středu mu tak poslal již druhý otevřený dopis.
Heger prý hloupě improvizuje
"Ministr Heger bohužel nadále namísto řešení krize spojené s hromadným odchodem lékařů hloupě improvizuje, a pokud bude takto pokračovat, obávám se o životy pacientů i o české zdravotnictví nejenom od 1. března 2011," napsal rozlícený Hašek ministru zdravotnictví.
Ten v textu dodává, že již v pondělí Hegera žádal o svolání Bezpečnostní rady státu, na níž by se k situaci mohli vyjádřit i hejtmani. K tomuto kroku však Heger dosud nepřistoupil.
"Pane ministře Hegere, přestaňte improvizovat a jasně sdělte krajům i veřejnosti konkrétní plán vlády a ministerstva zdravotnictví na řešení krize, která nás nejpozději od 1. března čeká. Pokud žádný plán nemáte, neumíte či nechcete fungovat jako krizový manažer a jen populisticky přehazujete odpovědnost na kraje, raději se poděkujte a odejděte," vyzval Hašek Hegera k rezignaci.
Dodal, že situace je pro občany ČR příliš vážná a není tak čas na hrátky mezi vládou a kraji.
Více čtěte:
Pane ministře, zklamal jste mě, píše Hašek Hegerovi
Foto: cssd.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas