Hlavními tématy, ke kterým se Havel v nedělních OVM v České televizi vyjádří, budou bilance exprezidentského období a roku 2010, současná občanská společnost, osobní aktivity a názory na společenský a politický vývoj v ČR a světě.
V druhé části pořadu, který se předtáčel v prosinci, se mezi pozvanými hosty objeví filozof a politolog Václav Bělohradský, ekonom Milan Zelený a šéfporadce premiéra Martin Říman (ODS). Jejich komentáře se budou týkat bilance roku 2010, perspektiva, změna politické mapy ČR po volbách, fungování vlády, protikrizová opatření, očekávané reformy ekonomické a sociální, udržení sociálního smíru, úloha odborů, euro a Evropa, euro a ČR, místo ČR v Evropě a ve světě.
OVM pak uzavře bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Blanka Říhová, se kterou bude Moravec hovořit o postavení vědy v ČR, přípravě budoucích vědců, srovnání české vědy se zahraničím a financováním vědy.
Klaus debatuje na Primě
Klaus se v přímém přenosu debaty přenášené ze salónku Pražského hradu objevil už 19. prosince na televizi Prima. Vyjadřoval se především ke kauze Drobil a ke škrtům ve státním rozpočtu. Jak pro ParlamentníListy.cz vystoupení prezidenta a moderátora Jana Punčocháře tehdy zhodnotil mediální analytik, diskuze byla výjimečná nejen celkovou atmosférou, ale i faktickým obsahem.
"Jako rovný s rovným," řekl k vedení diskuse ze strany moderátora Punčocháře analytik Břetislav Polách. "Pokud jsem mu v posledních mnoha týdnech vytýkal pasivitu, tentokrát musím říct opak. Moderátor byl vynikající a alespoň polovinu pořadu vedl skutečný dialog a častokrát určoval ráz celé diskuse, což v případě prezidenta republiky nebývá a zřejmě ani nebude zvykem," doplnil.
Související:
Hrad nemá ČT v oblibě
Mezi zapřísáhlé odpůrce ČT patří Klausovi blízcí spolupracovníci - vicekancléř Petr Hájek a tajemník Ladislav Jakl. Oba se pro ParlamentníListy.cz již několikrát nepokrytě vyjádřili, že by veřejnoprávní médium bylo nejlepší úplně zrušit.
Hájek jako problém vidí mimo jiné to, že ČT poskytuje přílišný prostor Klausovu předchůdci Václavu Havlovi.
„Když vidíme to neuvěřitelným způsobem bolševicky přeťápnuté množství různých publicistických pořadů na téma 'Václav Havel a naše dávnější nebo nedávná minulost' v České televizi, tak to o něčem svědčí," uvedl čelní představitel kanceláře dnešního prezidenta s tím, že ČT tím dělá medvědí službu jak Havlovi, tak "politickému směru, který lze označit za havlismus."
K Moravcovi Klaus nepůjde
„Řekl bych, že ne. Myslím, že by se tím tomu dával jen větší placet, vypadalo by to, že se tím nějak hlouběji zabýváme. Ten problém totiž nespočívá ve vztahu k prezidentovi, ale ve vztahu k realitě a myslím si, že je to hluboce zakořeněný problém, který je přímo ve zdech tohoto původně bolševického média," uvedl.
Televize tak i nadále nemůže počítat s tím, že by si Václav Moravec do seznamu hostů svých Otázek mohl připsat jméno Václav Klaus. „Prezident je příliš vážná figura v našem politickém a společenském žebříčku, než aby chodil do špatných pořadů," dodal Hájek.
Moravec čtyřikrát vyhrál cenu TýTý
Otázky Václava Moravce byly poprvé vysílány 1. ledna 2004 na programu ČT1. Od prvního vysílání do 27. června 2004 byl pořad vysílán v nedělních večerních hodinách a stopáž byla 42 minut. Od 4. července 2004 byl pořad poprvé vysílán ve 12 hodin a trvání bylo prodlouženo na téměř hodinu. Od 7. srpna 2005 se první hodina pořadu začala vysílat zároveň na kanálu ČT1 a ČT24 a druhá hodina pouze na nově vzniklém ČT24.
V dubnu 2005 se Václav Moravec rozhodl ukončit moderování pořadu, ale 7. srpna 2005 se opět vrátil. Roku 2003 obdržel Moravec za moderování pořadu Interview BBC Cenu Nadace Českého literárního fondu Novinářská křepelka pro novináře ve věku do 33 let. Je také čtyrnásobným držitelem ceny TýTý jako nejoblíbenější osobnost televizní publicistiky za rok 2007, 2008, 2009 a 2010.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas